Na Trgu svetega Petra, kjer je papež Frančišek daroval sveto mašo, se je zbralo okoli sto tisoč vernikov ter številni tuji delegati. Mašo, ki je trajala skoraj dve uri, je papež daroval ob začetku svojega pontifikata, na njej pa so bili vsi v Vatikanu prisotni kardinali. Somaševalo je okoli 180 duhovnikov, vključno s kardinali, patriarhi, nadškofi in Adolfom Nicolasom, vodjo reda jezuitov, kateremu pripada tudi Frančišek.
Papež Frančišek je v pridigi v italijanskem jeziku pozval k varovanja celotnega stvarstva, vseh živih bitij in okolja. Človek ne sme dovoliti, da bi svet ogrožala "znamenja uničenja in smrti". K temu je pozval tudi tiste na odgovornih položajih v politiki in gospodarstvu, za zgled pa postavil svetega Jožefa, ki goduje prav danes.
Žal se v vsakem obdobju najdejo ljudje, kot je bil Herod, ki "snujejo načrte smrti, uničijo in izmaličijo obraz človeka", je dejal. Kot pa je dodal, mora človek, ki želi zaščititi svet, najprej očistiti svoje srce. "Sovraštvo, zavist in napuh omadežujejo življenje," je posvaril papež Frančišek in dodal, "bodite odprti za dobroto in nežnost."
Med mašo je papež vernike pozval, naj skrbijo za okolje in naj ga zaščitijo pred uničenjem. "Zaščitite darove, ki nam jih je dal Bog. Pazite na naravo in skrbite za dobre odnose med ljudmi," je vernikom dejal Frančišek. Zbrane je pozval, naj se postavijo na stran šibkih. Zaščitite starejše, revne, "vse tiste, na katere le redko pomislite".
Tudi papež bi si moral pri opravljanju svoje službe za zgled vzeti "skromno in konkretno delo svetega Jožefa" in se predvsem posvetiti najšibkejšim in revnim, je menil. "Le kdor služi z ljubeznijo, lahko veruje," je dejal.
Sveti Jožef, ki je zavetnik vesoljne Cerkve, je namreč po njegovih besedah primer človeka, ki je prevzel odgovornost za svojo družino in celotno stvarstvo. Kot je poudaril, umestitvena maša sovpada z godom njegovega predhodnika Josepha Ratzingerja, kateremu se je tudi zahvalil za njegovo službo v korist Cerkve.
Le nekaj minut po maši je papež Frančišek na Twitterju objavil naslednje sporočilo: "Svoja srca odprimo Jezusu Kristusu. Skrbimo drug za drugega in za celotno stvarstvo." Svoje poslanstvo papeža pa je označil kot službovanje vsem ljudem, še posebej revnim in šibkim.
Klic presenečenja za vernike v Buenos Airesu
Papež je vernike, ki so se na trgu Plaza de Mayo v Buenos Airesu zbrali, da bi spremljali njegovo mašo, po maši presenetil s telefonskim klicem. Zbrani množici se je papež zahvalil za molitve. "Rad bi vas prosil za uslugo. Na pot življenja se podajmo skupaj, skrbimo drug za drugega, skrbimo za življenje, za družine in za naravo," je v telefonskem pogovoru dejal Frančišek. "Ne pozabite na škofa, ki je res daleč stran od vas, a vas ima zelo rad. Molite zame," je klic zaključil Frančišek, medtem ko je množica vernikov ploskala, vzklikala in se veselila ob nepričakovani papeževi gesti.
Na trgu pred katedralo v Buenos Airesu, kjer je kardinal Jorge Mario Bergoglio še kot buenosaireški nadškof daroval maše, se je namreč že sredi noči zbralo več tisoč vernikov, ki so s ponosom spremljali začetek pontifikata svojega rojaka. "Tako zelo smo ponosni nanj. Zelo je pameten ter poln ponižnosti in sočutja," je dejala ena od vernic, ki je prepričana, da Argentino čakajo boljši in bolj mirni časi.
Papež množico pozdravil iz papamobila
Papež se je nekaj pred 9. uro v papamobilu najprej zapeljal med verniki, zbranimi na Trgu svetega Petra. Oblečen v belo papeško oblačilo je prvi papež iz Latinske Amerike v povsem odprtem vozilu med dolgo vožnjo stoje pozdravljal vernike. Množica je navdušeno vzklikala "naj živi papež Frančišek" in mahala z zastavami številnih držav. Občasno je papež celo stopil iz vozila in osebno pozdravil zbrane.
Papež se je nato odpravil na grob svetega Petra, ki leži pod glavnim oltarjem bazilike svetega Petra. Tik pred začetkom maše je Frančišek prejel papeški insigniji, palij in ribiški prstan. Palij je isti, kot ga je dobil že Benedikt XVI. Gre za volnen trak, ki se ga nosi prek ramen in ponazarja vlogo Jezusa kot dobrega pastirja. Pet rdečih križev na njem simbolizira rane križanega Kristusa. Ribiški prstan, izdelan iz pozlačenega srebra, nosi podobo svetega Petra, ki v rokah drži ključe – podoba ponazarja trenutek, ko je Peter dobil ključe do nebes. Prstan je v začetku služil tudi kot pečat, a danes ima papež ločen pečat. Papež je zaprosil, da mu podarijo prstan iz druge roke, prav tako je zaprosil, da je prstan srebrn in nato pozlačen. Njegov predhodnik Benedikt XVI. je imel zlat prstan, ki je bil izdelan posebej zanj.
Tuji delegati na današnji sveti maši
V Vatikan so ob tej priložnosti pripotovali številni državni voditelji z vsega sveta. Papeževo rodno Argentino zastopa predsednica Cristina Fernandez de Kirchner, s katero se je Frančišek kot s prvim državnim voditeljem od izvolitve srečal že v ponedeljek.
Papež Frančišek je po maši sprejel tuje državnike, ki so se udeležili slovesnega bogoslužja. Številni so mu ob srečanju v baziliki svetega Petra predali manjša darila. Kot prva ga je pozdravila argentinska predsednica. Papež je v baziliki pozdravil tudi brazilsko predsednico Dilmo Rousseff, čilskega predsednika Sebastiana Pinero, ki je papeža prosil za blagoslov rožnega venca, ki ga je prinesel s seboj, ter predsednika Ekvadorja Rafaela Correo, ki je med pogovorom s papežem jokal.
Od evropskih voditeljev sta se maše med drugim udeležila nemška kanclerka Angela Merkel in španski premier Mariano Rajoy. Papeža bosta na odgovorno pot pospremila tudi predsednik EU Herman Van Rompuy ter predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barosso.
Slovenijo je v Vatikanu zastopal predsednik republike Borut Pahor. V imenu Slovenske škofovske konference (SŠK) se slovesne maše udeležujeta ljubljanski nadškof metropolit in predsednik SŠK Anton Stres ter mariborski nadškof metropolit in podpredsednik SŠK Marjan Turnšek.
Med gosti v Vatikanu je bila najbolj sporna prisotnost zimbabvejskega predsednika Roberta Mugabeja, za katerega zaradi obtožb o množičnih kršitvah človekovih pravic v njegovi državi velja prepoved potovanja po EU, lahko pa potuje v Vatikan, kjer je bil nazadnje leta 2011 ob beatifikaciji Janeza Pavla II.
KOMENTARJI (273)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.