Papež Benedikt XVI. je med rednim nedeljskim blagoslovom v Vatikanu pozval h končanju nasilja v Libanonu in v Gazi. Papež je dejal, da je nesprejemljivo v politične namene uporabljati nasilje in prebivalce ščuvati drugega proti drugemu.
V spopadih med pristaši vladajočih palestinskih gibanj Fatah in Hamas je bilo v zadnjih dneh na območju Gaze ubitih že 25 ljudi, 76 je ranjenih. Najhuje je bilo v petek, ko je pod streli umrlo kar šestnajst oseb, med njimi dveletni deček, dan zatem je nasilje zahtevalo osem življenj. Ubit je bil še en otrok. Število žrtev medpalestinskih spopadov je najvišje, odkar je Hamas pred natanko letom dni končal štiri desetletja prevlade Fataha.

V Gazi oboroženi pripadniki obeh gibanj z orožjem nadzorujejo dogajanje na ulicah, na strehah so razporejeni ostrostrelci, več deset ljudi je končalo v rokah ugrabiteljev. Spopadi med palestinskimi nasprotniki se nadaljujejo že tretji dan. Tarča privržencev Hamasa je sedež policijskih sil, ki so pod nadzorom Fataha.
V takšnem ozračju se pogovori o oblikovanju vlade narodne enotnosti ne morejo nadaljevati, menijo pri Hamasu. "Odporniško gibanje Hamas oznanja, da ne bo več sodelovalo pri pogovorih o oblikovanju vlade narodne enotnosti. Tako smo se odločili zaradi zločinov, ki so se zgodili," je dejal predstavnik Hamasa Ajman Taha. "Naš odgovor je, da je Fatah vedno pripravljen sodelovati pri pogovorih, ki so konstruktivni, objektivni in odgovorni in ki so namenjeni dobrobiti palestinskega ljudstva," pa je o stališču gibanja povedal njegov predstavnik Tavfik Abu Husa.

Oblikovanje nove palestinske vlade naj bi zahodne države prepričalo k omilitvi sankcij proti palestinskim oblastem. Predsednik Mahmud Abas je zato ponovil, da so politične spremembe nujne. "Če nam ne bo uspelo doseči dogovora o vladi narodne enotnosti, ne vidim druge možnosti kot razpis predčasnih parlamentarnih in predsedniških volitev," je dejal v švicarskem Davosu. Tam se je v petek z izraelsko zunanjo ministrico Cipi Livni pogovarjal o možnostih za oživitev mirovnega procesa, ki je zastal pred več kot petimi leti.
Stališče Izraela ostaja nespremenjeno. Pogajali se bodo, ko bo junija ugrabljen izraelski vojak na prostosti, je poudaril podpredsednik izraelske vlade Šimon Peres. "V trenutku, ko bo vojak izpuščen, bodo padle vse ovire za vnovično oživitev mirovnih pogovorov," je poudaril. Takrat bi lahko dosegli dogovor in enkrat za vselej sklenili mir med Palestinci in Izraelci, je prepričan.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.