
Božično voščilo je papež letos zaželel v 62 svetovnih jezikih, tudi v slovenščini. "Božič naj vam podari svoj blagoslov, mir in srečo," je papež zaželel v slovenščini.
"Naj se ustavi nepotrebna spirala nasilja v Sveti deželi in na Bližnjem vzhodu," je dejal papež v božični poslanici Mestu in svetu, pozval pa je tudi k izogibanju novi vojni, ki se ji lahko svet "izogne z napori vseh strani". Pri tem pa Iraka neposredno papež ni omenil.
Papež v svoji poslanici ni pozabil na Afriko, ki jo uničujejo pomanjkanje in notranji spopadi in grozijo z uničenjem celotnih ljudstev. Opozoril je tudi na politične in gospodarske krize v Latinski Ameriki in Aziji. "Naj človeštvo sprejme božično sporočilo miru," je še vzkliknil Janez Pavel II.
Tudi papež se ni mogel izogniti vprašanju terorizma. "Kljub tragičnemu pojavu terorizma, človeštvo ne sme podleči nezaupljivosti in sumničavosti," je dejal. Verniki vseh religij naj z ljudmi dobre volje, brez nestrpnosti in diskriminacije, skupaj gradijo mir, je še pred več tisoč verniki, ki so se v Vatikanu zbrali v deževnem vremenu, dejal sveti oče.
Polnočnica v v baziliki Svetega Petra

Minulo noč je papež že 25., odkar je na čelu rimskokatoliške cerkve, daroval polnočnico.
Slavnostne božične polnočne maše v baziliki Svetega Petra v Vatikanu se je udeležilo več tisoč ljudi. 82-letni papež, ki ga pesti šibko zdravje, je v pridigi dejal, da pomeni božič "znak miru za vse, ki trpijo pod kakršno koli obliko spopadov". Krščansko praznovanje božiča pa je opredelil kot "znak osvoboditve za revne in zatirane in obenem znak upanja za celotno družino človeštva".
Med pridigo papež ni spregovoril o napetih političnih razmerah po svetu in morebitni vojni v Iraku. Po koncu eno uro trajajoče maše je sicer papež izgledal izmučeno in utrujeno. Polnočnico pa je neposredno prenašalo skoraj 50 svetovnih televizijski postaj.
Papež, ki boleha za Parkinsonovo boleznijo in le s težavo hodi, je do oltarja prispel na premičnem odru, do njega pa se je povzpel s pomočjo pomočnikov. Na začetku maše je dajal zdrav vtis in govoril z razmeroma jasnim glasom. Ob koncu maše pa je izgledal oslabljen, imel pa je tudi težave z dihanjem. Pri petju pa je izgledalo, kot da mu bo glas odpovedal.
Polnočnice v baziliki Svetega Petra se je udeležilo več kurijskih kardinalov. Iz strahu pred terorističnimi napadi je italijanska policija uvedla stroge policijske ukrepe. Med mašo so se tako med vernike pomešali policisti v civilu. Več vernikov se je ponoči, ob rahlo deževnem vremenu, zbralo tudi na trgu Svetega Petra.