Gre za prvi obisk papeža na Irskem od leta 1979, ko je zeleno deželo obiskal Janez Pavel II. Papež Frančišek je iz 'Papamobila' pozdravil tisoče, ki so se zbrali na dublinških ulicah.
Papeža sta ob prihodu na letališču v irski prestolnici Dublin med drugim pričakala zunanji minister Simon Coveney z družino in dublinski nadškof Diarmuid Martin, srečal se je tudi že s predsednikom Michael D Higginsom in premierjem Leom Varadkarjem, homoseksualcem, ki je uspešno vodil kampanji za poroke istospolnih parov in rahljanje zakonodaje o splavu. Premier je pred srečanjem dejal, da namerava s papežem spregovoriti o resničnih skrbeh Ircev glede dediščine preteklosti. "Rane so še vedno odprte," je dejal.
Neuspeh cerkvenih organov sproža zgražanje
Številne preiskave na Irskem so namreč pokazale, da so v preteklosti v posvojitev nezakonito dali številne otroke neporočenih žensk, pri tem pa sta sodelovali država in katoliška cerkev.
"Neuspeh cerkvenih organov - škofov, duhovnikov in drugih - pri soočanju z zločini sproža zgražanje in ostaja razlog za trpljenje in sram katoliške skupnosti. Tudi sam delim ta občutka," je po prihodu v Dublin dejal Papež Frančišek.
Dejal je, da lahko samo prizna težo škandala, ki so ga pripadniki Cerkve zagrešili z zlorabami mladoletnih, ki so jim bili zaupani v varstvo in izobraževanje. Dodal je, da še posebej misli na "ženske, ki so bile v preteklosti izpostavljene težkim preizkušnjam".
Frančišek je še izrazil upanje, da bodo razkrite zlorabe pripomogle k temu, da bo v celotni družbi prepoznan pomen zaščite mladoletnih in ranljivih skupin odraslih.
Papež je obenem Irce v času, ko se v državi krepi sekularizacija, pozval, naj ohranijo vero.
Kot poroča the Guardian se je v govoru, ki mu je prisostvoval papež, Varadkar osredotočil na temne čase Cerkve in pozval k vzpostavitvi novega razmerja med državo in cerkvijo, ki bo odražalo sodobno Irsko, v kateri religija ni več v središču družbe.
Ob obisku protesti
Ob obisku papeža v Dublinu poteka tudi protest skupine Mi smo Cerkev, ki se zavzema za reforme katoliške cerkve, med drugim za možnost posvetitve žensk v duhovnice in odpravo izključevanja istospolnih.
Na most, ki je bil pred kratkim prizorišče protesta, so v znak solidarnosti z žrtvami cerkvenih zlorab, protestniki privezali modre trakove.
Papež se bo med dvodnevnim obiskom na Irskem sestal tudi z žrtvami spolnih zlorab v irskih cerkvenih institucijah. Kdaj bo do srečanja prišlo, še ni znano.
Osrednji namen papeževega potovanja na Irsko je sicer udeležba na devetem svetovnem srečanju družin.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.