Papež Frančišek je davi v cerkvi sv. Jurija v Istanbulu s pravoslavnim patriarhom Bartolomejem obhajal praznik svetega Andreja. V tej cerkvi je imel leta 1967 govor tudi Pavel VI., prvi papež, ki je obiskal Turčijo.
Frančišek je v svojem nagovoru poudaril pomen popolne povezanosti obeh Cerkva, ki sta ločeni že skoraj tisoč let. Njuna naloga je boriti se proti revščini, vojnam, konfliktom in brezperspektivosti v svetu, je dejal. "Glas žrtev konfliktov nas sili, da brez odlašanja nadaljujemo pot sprave in povezanosti med katoliki in pravoslavci," je dejal Frančišek. "Kako naj vernikom oznanjamo sporočilo miru (...), če med nami še naprej obstajajo tekmovalnost in spori?" je vprašal. K tesnemu sodelovanju je spričo številnih kriz v svetu pozval tudi Bartolomej.
Frančišek in Bartolomej I. sta podpisala tudi skupno izjavo – podobno, kot je leta 2006 storil Benedikt XVI. V njej sta izrazila voljo za premostitev razkola med Cerkvama in hkrati poudarila, da se bosta skupaj z drugimi religijami, med drugim tudi z islamom, borila proti vojnam in konfliktom v svetu.
"Združeni smo v želji po miru in stabilnosti," med drugim piše v skupni izjavi. Prav zaradi kriznih situacij v svetu je pomembno spodbujati konstruktiven dialog z islamom, ki temelji na medsebojnem spoštovanju in prijateljstvu.
Papež se je srečal tudi s turškim vrhovnim rabinom Ishakom Halevo. Pred vrnitvijo v Rim se je sveti oče srečal še z mladimi begunci iz Sirije in Iraka, ki jim je namenil spodbudne besede. Mednarodno skupnost pa je ob tem pozval, naj poveča prizadevanja za odpravo vzrokov, ki ljudi silijo, da zapustijo svojo domovino, in izboljša pogoje, ki bi tem ljudem omogočili, da bodisi ostanejo ali se vrnejo domov.
Skoraj polurno srečanje v cerkvi sv. Duha je bilo zelo čustveno. Okoli sto beguncev iz Iraka, Sirije in drugih vojnih območij je Frančišku zapelo pesem v angleščini, arabščini in španščini. Ena od begunk je svetemu očetu opisala položaj preganjanih kristjanov v Iraku.
Papež je nato v bolnišnici na kratko obiskal še bolnega armenskega patriarha Mesropa Mutafjana, preden je odpotoval nazaj v Vatikan.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.