
Muslimanski voditelji so obsodili govor papeža Benedikta XVI., ki ga je imel med obiskov v Nemčiji na Univerzi Regensburg in v katerem je citiral krščanskega cesarja, ki je dejal, da je »Mohamed prinesel na svet samo zlo in nečloveške stvari«.
V omenjenem govoru je v Nemčiji rojeni papež razmišljal o zgodovinskih in filozofskih razlikah med islamom in krščanstvom ter odnosu med vero in nasiljem. Pri tem je citiral bizantinskega cesarja Manuela II. Paleologa iz 14. stoletja, ki je zapisal, da je vse, kar je Mohamed prinesel na svet, zlo in nečloveškost, saj je zapovedal, naj se vera, ki jo je pridigal, širi z mečem. Benedikt, ki je v svojem govoru uporabil termin »džihad« in »sveta vojna«, je večkrat ponovil argument Manuela, da je širjenje vere z nasiljem nespametno, in dodal: “Nasilje je nezdružljivo z naravo Boga in duše”.
Organizacija islamske konference papežu očita, da je začel "kampanjo klevetanja" proti islamu in Mohamedu. Najvišji turški verski predstavniki od njega zahtevajo opravičilo, saj papeževe besede razumejo kot žalitev, pod vprašajem pa je tudi njegov obisk v Turčiji, napoveda za konec leta. Pakistanski parlament pa zahteva, naj papež svoje besede prekliče.

Vodja Muslimanske bratovščine v Egiptu, ene najstarejših, največjih in najbolj vplivnih v arabskem svetu, Mahdi Akef, je dejal, da je papež »izzval jezo vsega islamskega sveta in okrepil prepričanje tistih, ki so menijo, da je Zahod sovražno naravnan do vsega, kar je islamsko«. Izrazil je presenečenje, da taki komentarji prihajajo od nekoga, ki sedi na vrhu Katoliške cerkve in ima velik vpliv na javno mnenje na Zahodu. Muslimanske dežele je pozval, naj zagrozijo s prekinitvijo odnosov z Vatikanom, razen če papež ne prekliče svojih opazk.
Vodja Generalnega direktorata za verske zadeve v Turčiji, Ali Bardakoglu, pa je dejal, da so papeževe besede “skrajno obžalovanja vredne”. “Ne vidimo smisla, da bi kdorkoli, ki tako misli o svetem preroku, obiskal islamski svet. Najprej bi se moral znebiti sovraštva,” je dejal. Bardakoglu, katerega direktorat nadzoruje vse imame v Turčiji, je ob tem spomnil na okrutnosti, ki so jih storili rimokatoliški križarji v času srednjega veka v imenu vere proti ortodoksnim kristjanom, judom in muslimanom. Papežu je predlagal, naj še enkrat premisli glede potovanja v Turčijo, ki ga načrtuje za konec leta.
Papež ni imel namena žaliti islama
Vatikan je v svoji izjavi zapisal, da papež nikoli ni imel namena žaliti islama. Papežev namen naj ne bi bil izpeljati poglobljene študije džihada (svete vojne) in mišljenja muslimanov o njej ter “še manj razžaliti čustva muslimanskih vernikov”. “Jasno je, da je namen svetega očeta vztrajati na spoštovanju in dialogu z drugimi religijami ter kulturami, kar vključuje tudi islam,” je povedal tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi. Kot je dejal, pazljivo branje papeževega sporočila pokaže, “da je to, kar je resnično pomembno svetemu očetu, jasna in radikalna zavrnitev verskih motivov za nasilje.”
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.