Južna Koreja in ZDA sta danes zaključili letne skupne vojaške vaje. Medtem nadaljujeta manjšo pomorsko vajo, ki je sprožila nove grožnje Severne Koreje. Napetosti na Korejskem polotoku so sicer močno zaostrene že več tednov.
Vojaška vaja Foal Eagle, ki se je po navedbah južnokorejskega obrambnega ministrstva v skladu z načrtom končala danes, je vključevala okoli 20.000 južnokorejskih in približno 10.000 ameriških vojakov. Druge letne skupne vaje, znane pod imenom Key Resolve, so se zaključile že prejšnji mesec. Na obeh vajah so preizkušali scenarij za konflikt s Pjongjangom, vendar Washington in Seul trdita, da gre za vaje obrambne narave. Severna Koreja medtem trdi, da gre za vaje za napad.
Konec vaj običajno prinese zmanjšanje napetosti v odnosih med Severno in Južno Korejo, tokrat pa se zdi, da ozračje ostaja napeto. Ameriški predsednik Donald Trump je namreč opozoril pred morebitnim "velikim konfliktom", Pjongjang pa je medtem v soboto izvedel nov raketni preizkus, ki se je končal neuspešno.
Zagrozil je tudi z napadom na ameriško letalonosilko Carl Vinson, ki sodeluje na skupnih pomorskih vajah z Južno Korejo v Japonskem morju. Te se bodo po navedbah južnokorejskega obrambnega ministrstva zaključile prihodnji teden. Pjongjang je opozoril tudi pred morebitnim napadom na podmornico, ki je na območju.
Trump je v pogovoru za ameriško televizijo CBS, objavljenem v soboto, dejal, da Kitajska pritiska na svojo zaveznico Severno Korejo, da bi ta omejila svoj oborožitveni program. Če bo Pjongjang izvedel nov jedrski poskus, "ne bom vesel". Po njegovem mnenju tega ne bi bil vesel niti kitajski predsednik Ši Džinping. Na vprašanje, ali to, da ne bi bil vesel, pomeni vojaško akcijo, je odgovoril: "Ne vem. Bomo videli."
Japonski mediji medtem danes poročajo, da bo Tokio v ponedeljek splavil svojo največjo vojaško ladjo po drugi svetovni vojni, ki bo varovala ameriško oskrbovalno ladjo. Letalonosilka s helikopterji Izumo bo ameriško ladjo pospremila v zahodni Tihi ocean.
Gre za prvo aktivnost izven vojaških vaj, namenjeno varovanju ameriške flote, po razširitvi japonskih vojaških kapacitet, ki jo je leta 2015 izvedel japonski premier Šinzo Abe.
Papež pozval k mirnemu posredovanju
Papež Frančišek, ki je v soboto končal svoj obisk v Egiptu, je zaskrbljen zaradi vse večjih napetosti med Severno Korejo in ZDA. Kot je dejal novinarjem na letalu ob vrnitvi iz Kaira v Vatikan, bi bil v kakršni koli obsežni vojni uničen "dobršen delež človeštva". Dodal je tudi, da je pripravljen na srečanje z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, ko bo ta prihodnji mesec v Evropi.
Na vprašanje o napetostih med ZDA in Severno Korejo je sveti oče še poudaril, da bi morale ZDA znova prevzeti vodstvo v svetovni diplomaciji.
Papež je prepričan, da napeta situacija zahteva mednarodno mediacijo med ZDA in Severno Korejo. Predlagal je, da bi se v reševanje spora vključila kakšna tretja država, kot je denimo Norveška.
"Pozivam in pozival bom vse voditelje, kot sem pozival voditelje na različnih mestih, naj delajo na iskanju rešitve težav prek diplomacije," je še dejal sveti oče. Izrazil je tudi globoko zaskrbljenost zaradi krize v odnosih s Severno Korejo. "Vprašanje severnokorejskih raket je aktualno že več kot leto dni, a sedaj se zdi, da so razmere postale prevroče," je še dejal papež Frančišek.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.