Papež Frančišek je na novinarski konferenci, ki jo je imel kar na letalu, s katerim se je vračal s šestdnevnega obiska Mehike in Kube, namignil, da je na območjih, ki jih ogroža virus zika, lahko uporaba kontracepcije upravičena.
Dejal je, da lahko ženske, ki jih ogroža virus zika, uporabijo kontracepcijo, ne pa tudi splava, saj da med splavitvijo zarodka in preprečevanjem nosečnosti obstaja jasna moralna razlika.
Papeževi komentarji o uporabi kontracepcije v predelih, ki jih je prizadel virus zika, se nanašajo na nedavne predloge, da bi lahko ženske v teh regijah (predvsem v Latinski Ameriki) naredile splav ali pa se izogibale zanositvi, da bi preprečile rojstvo otrok z možganskimi okvarami.
Škofje v Latinski Ameriki so namreč mnenja, da virus zika ne upravičuje splava ali uporabe kontracepcije.
A papež je zdaj vzpostavil razliko med splavom, za katerega je dejal, da ni nikoli sprejemljiv, in kontracepcijo, za katero je dejal, da je lahko upravičena kot "manjše zlo" v določenih okoliščinah.
Spomnil je, da je papež Pavel VI., avtor papeške okrožnice "Humanae Vitae", ki je potrdila odklonilno mnenje cerkve do kontracepcije, dovoljeval izjemo pri nunah, za katere velja večja verjetnost, da bodo posiljene.
Frančišek je dejal, da je širjenje virusa zika še ena takšna izjemna okoliščina, ki lahko upravičuje uporabo kontracepcije. "Izogibanje nosečnosti ni absolutno zlo, v določenih okoliščinah, kakršne so te," je dejal.
Njegove besede bi lahko opogumile tiste, ki pozivajo cerkev, naj odobri uporabo kondomov za boj proti širjenju virusa HIV, kar je že dolgo predmet razprav.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.