Potem, ko je papež Frančišek pred dnevi izjavil, da ekonomski sistem ni pravičen in da kapitalizem, ki smo mu danes priča, predstavlja novo obliko tiranije, se je na njegove besede ostro odzval ameriški radijski voditelj Rush Limbaugh. Papežove besede je označil za "čisti marksizem", nakar je prvi mož Katoliške cerkve odgovoril, da se ne počuti užaljenega.
"Marksistična ideologija je napačna, a sem v svojem življenju srečal številne marksiste, ki so dobri ljudje. Zaradi tega se ne počutim užaljenega," je dejal za italijanski časopis Stampa. Temu je dodal, da ob izjavi ni želel biti profesionalni analitik, pač pa je le ponavljal socialno doktrino Katoliške cerkve. "To še ne pomeni, da sem marksist," je še dodal. Papež, ki zdaj išče spravo s svojimi konzervativnimi nasprotniki, sicer tudi samega sebe vidi kot zmernega konzervativca.

Konzervativci zaskrbljeni nad papeževimi idejami
Konzervativci v cerkvenih vrstah so že nekaj časa zaskrbljeni nad ravnanjem sicer zelo priljubljenega papeža, ki je v doslej najpomembnejšem dokumentu svojega pontifikata, 160 strani dolgem pismu z naslovom Evangeljsko veselje, pozval k prenovi Katoliške cerkve.
V pismu je med drugim poudaril, da je čas za preoblikovanje papeštva, saj da prekomerna centralizacija, namesto da bi bila koristna, prej zapleta življenje Cerkve. Katoličani bi morali biti po njegovem mnenju bolj vpeti v pomoč tistim, ki jo potrebujejo, saj je to njihova naloga. Ob tem je podal tudi omenjeno kritiko svetovnega ekonomskega sistema. "Dokler socialna izključenost in socialna razhajanja, tako v eni družbi kot med različnimi narodi, ne bosta izničena, nasilja ne bo mogoče izkoreniniti," je med drugim zapisal. Nadaljeval je, da se "revne in revnejše obtožuje nasilja, a različne oblike agresije in konflikta bodo našle plodna tla za rast in posledično eksplozijo, če ne bo enakih možnosti." V pismu je mogoče prebrati tudi njegove besede, s katerimi se obrača tudi k drugim veram. Zapisal je namreč, da naj kristjani s spoštovanjem sprejmejo muslimane, države z islamsko tradicijo pa je prosil, da ravnajo enako s kristjani. Ob tem je vseeno izrazil zaskrbljenost nad "nasilnimi fundamentalističnimi epizodami", pri čemer je poudaril, da se je treba izogibati "odvratnim posploševanjem", saj da resnični islam nasprotuje vsakršnemu nasilju. Frančišek v apostolski spodbudi omenja tudi ženske, pri čemer poziva k temu, da se jim zaupa več odgovornosti. Hkrati izpostavlja, da je "duhovništvo, ki je rezervirano za moške, vprašanje, o katerem se ne razpravlja". Prav tako po njegovih besedah ne gre pričakovati, da bo Cerkev spremenila stališče, ko gre za pravico otrok do rojstva.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.