Papež Benedikt XVI. je prišel na prvi obisk na Hrvaško, odkar je nastopil svojo dolžnost. To je sicer četrti obisk papeža v novejši zgodovini Hrvaške. Papež Janez Pavel II. je Hrvaško obiskal trikrat, in sicer leta 1994, 1998 in 2003.
Po pisanju uradne spletne strani o papeževem obisku Hrvaške bo papež vernike opozoril na problem sekularizacije, ki grozi postkomunističnim državam. Ob državnem prazniku hrvaških katoliških družin pa bo spregovoril tudi o družini kot viru enotnosti, h kateremu teži vsak človek, tudi v globalizirani družbi.
Papež Benedikt XVI. se je na letu iz Rima do Zagreba pogovarjal z novinarji. Med drugim je dejal, da je ''ustaški režim le na videz uresničil hrvaške sanje o avtonomiji in samostojnosti, a je to bila laž. Hitler je NDH izkoriščal za uresničevanje svojih ciljev,'' poroča hrvaški spletni medij Index.hr.
Papež je na letališču v Zagrebu pristal nekaj pred 11. uro, kjer so ga poleg najvišjih političnih in verskih predstavnikov pozdravili tudi člani hrvaške sedemčlanske družine. Na rdeči preprogi je papeža pozdravil predsednik Ivo Josipović, nato pa je zaigrala vatikanska himna. Sledila ji je himna gostiteljice, nato pa je papež v hrvaščini pozdravil vernike.
Josipović je papežu predstavil politične osebnosti, med njimi tudi predsednico vlade Jadranko Kosor. Vsi gostje so za pozdrav v znak spoštovanja papežu poljubili prstan. Nato je papeževe spremljevalce pozdravil tudi hrvaški predsednik, ki je papeža nato tudi uradno pozdravil. ''Vaša svetost, dobrodošli na Hrvaškem! Hrvaška je počaščena in vesela,'' je dejal Josipovič in dodal, da prihod Svetega očeta, ki je ravno v času, ko Hrvaška praznuje dvajseto obletnico ustanovitve sodobne demokratične države, sovpada z zaključkom hrvaških pristopnih pogajanj z EU.
Papež pa je najprej v hrvaščini, nato pa še v italijanščini pozdravil predsednika, goste in vse vernike. ''Z velikim veseljem prihajam med vas kot romar v imenu Jezusa Kristusa. Prisrčno pozdravljam ljubljeno hrvaško deželo in z velikim objemom objemam vse njene prebivalce,'' je dejal. V hrvaščini se je na koncu še zahvalil vsem, ki so sodelovali pri organizaciji njegovega prihoda.
Pred papeževim odhodom z letališča so ob rdeči preprogi mladi v narodnih nošah naredili špalir, nato pa je papež v spremstvu Josipovića po preprogi odšel do avtomobila. Kolona avtomobilov je nato zapustila letališče in odšla proti predsednikovemu uradu.
Pred predsedniškim uradom je papeža na rdeči preprogi pričakal predsednik Josipović, nato pa sta skupaj odšla v prvo nadstropje, kjer ima predsednik svoje prostore. Hrvaški predsednik je papežu predstavil tudi svojo družino, ženo Tatjano in hčerko Lano, ter svoje sodelavce. Ob tej priložnosti sta si papež in Josipović izmenjala tudi darila. Josipović je od papeža prejel kopijo Kodeksa glasbe iz vatikanske knjižnice, papež pa je prejel repliko piščalke z orglic iz cerkve svete Marije v Lepoglavi iz leta 1649.
Po srečanju s hrvaškim predsednikom se je papež odpravil v apostolsko nunciaturo, kjer se je srečal s predsednico vlade Jadranko Kosor. Premierka je papežu podarila križ in evangelij, sveti oče pa je Kosorjevi poklonil triptih medalj svojega pontifikata iz zlata, srebra in brona.
Predsednica hrvaške vlade je po polurnem srečanju izjavila, da Benedikt XVI. močno podpira hrvaško članstvo v EU. 'Slišali smo besede podpore, upanja, spodbude in ljubezni,'' je po koncu pogovora s papežem povedala Kosorjeva. Hrvaška bo kot 28. članica EU zagotovo pomagala krepiti krščanske vrednote v Uniji, je Kosorjeva še povedala papežu. ''V tem trenutku smo okrepljeni, to je velik dogodek za Hrvaško. Veselim se vsega, kar je pred nami,'' je dodala.
Papež s 700 izbranci hrvaškega javnega življenja v HNK
Po kosilu je papež ob 18.15 po krajši vožni po Zagrebu prispel v Hrvaško narodno gledališče (HNK), kjer se je srečal s predstavniki civilne družbe, različnih cerkva, diplomati, politiki, znanstveniki, kulturniki in podjetniki. Vabilo na srečanje je prejelo 700 ljudi. Ob prihodu ga je s pesmijo pozdravil moški zbor Lado iz Zadra.
Papeža je v imenu zbranih prvi nagovoril zadarski nadškof Želimir Puljić, ki mu je še enkrat zaželel prisrčno dobrodošlico na Hrvaškem. Sledil je govor doktorja znanosti profesorja Nike Zuraka, člana Papeške akademije za življenje, ki je papeža pozdravil v imenu hrvaške akademske skupnosti. Naštel je hrvaške umetnike in učenjake, ki so od 14. stoletja naprej pustili sledi v ''večnem mestu Rimu'', nato pa opisal vpliv Rima na razvoj Hrvaške, ki se je začel že konec 14. stoletja, z osnovanjem dominikanskega vseučilišča v Zadru.
Nato se je na zbrane s svojim razmišljanjem obrnil papež Benedikt XVI. Središče papeževega govora je bila vest kot ''osnova vere'' in ''kraj prisluškovanja dobremu'', brez katere po njegovih besedah ''ni zdravila za krizo Zahoda''. ''Če pa se, nasprotno, vest razkrije kot kraj poslušanja resnice in dobrega, kraj odgovornosti pred Bogom in brati ljudmi, kar je proti vsaki diktaturi, potem obstaja upanje za prihodnost", je v nagovoru pred vidnimi predstavniki hrvaškega družbenega življenja in diplomatskega zbora na Hrvaškem opozoril Benedikt XVI. Dotaknil se je tudi hrvaške kulturne zapuščine in izpostavil njeno vez s krščansko tradicijo.
Nato je 16 posebej izbranih oseb, med njimi predstavniki pravoslavne, židovske in islamske skupnosti na Hrvaškem papežu seglo v roko in z njim izmenjalo nekaj besed. Z njim so se rokovali tudi predsednik državnega zbora Vladimir Šeks in predstavniki akademske skupnosti.
Papež med mladimi
Iz Hrvaškega narodnega gledališča se je papež Benedikt XVI. odpravil na bdenje z mladimi na Trgu bana Jelačića. Tam mu je med vzklikanjem ''Papež, radi te imamo'' mestne ključe predal zagrebški župan Milan Bandić. Papež je molil z zbrano mladino, nato pa je prebral govor, namenjen posebej za mlade katolike.
Na trgu se je zbralo približno 25.000 mladih iz Hrvaške in tujine. Papež je zbranim med drugim dejal, da je mladost ''čas, ki ga Gospod podarja za to, da bi odkrili smisel svojega obstoja''. Mlade je pozval, naj se ne vdajo skušnjavi materializma in vztrajajo na poti, ki jo je utrl Jezus Kristus. ''On je tisti, ki išče vas, in ne vi njega,'' je dejal Benedikt XVI..
Mladi so papežu poklonili tamburico, instrument hrvaške narodne glasbe. Nekaj minut čez 21. uro je znameniti papamobil zapustil Trg bana Jelačića, s čemer se se je zaključil program prvega dne papeževega obiska na Hrvaškem.
Papežev program dvodnevnega obiska
V nedeljo, ob državnem dnevu hrvaških katoliških družin, je kot osrednji dogodek najavljeno slovesno evharistično slavje, ki ga bo papež vodil v latinščini na hipodromu. Ob koncu maše bo vodil molitev Kraljice neba in vernikom po vsem svetu poslal sporočilo (urbi et orbi).
Papež bo po maši kosil s hrvaškimi škofi, gosti in člani svoje odprave v novem središču hrvaške škofovske konference. V zagrebški katedrali bo vodil večernice s škofi, duhovniki, redovniki, redovnicami, teologi in bogoslovci ter molil na grobu blaženega Alojzija Stepinca. Obiskal pa bo tudi palačo nadškofa. Slovesno slovo je na zagrebškem letališču predvideno ob 19.15, papež pa bo z letalom Croatie Airlines ob 19.45 poletel v Rim.
KOMENTARJI (189)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.