Papež Frančišek je danes nagovoril poslance Evropskega parlamenta, v okviru štiriurnega obiska v Strasbourgu pa je obiskal še Svet Evrope. Kljub kar nekaj kritičnim besedam na račun Evropske unije, ki da se je postarala, utrudila in odmaknila od ljudi, so ga večkrat prekinili z aplavzom.
Papež Frančišek je med drugim dejal, da se zdi, da so velike ideje, ki so nekdaj navdihovale Evropo, izgubile svojo privlačnost, zamenjale pa so jo birokratske tehnikalije evropskih institucij. Poleg tega, je dejal, se zdi, da izgublja vlogo protagonista v svetu.
Kljub širitvi daje EU po njegovem mnenju ljudem vtis, da je stara in utrujena, nanjo pa pogosto gledajo z nezaupanjem in celo sumničavostjo. Zato je posvaril pred tem, da bi tehnična in ekonomska vprašanja na škodo pristne skrbi za človeka prevladala v politični razpravi. V ospredje je treba postaviti človeka in njegovo dostojanstvo, tudi dostojanstvo tistih, ki živijo na robu, je poudaril.
Papež je v luči gospodarske krize izpostavil tudi pomen zaposlovanja in izrazil skrb za mlade, pa tudi starejše. V ospredje je postavil tudi družino. Posebej se je dotaknil problematike priseljencev, ki jih mora Evropa sprejeti in jim zagotoviti pomoč, Sredozemsko morje pa ne sme postati veliko pokopališče.
Nagovor papeža Evropskemu parlamentu je bil prvi po 26 letih.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.