Tujina

Grke čaka 'boleč in težaven program strukturnih sprememb'

Atene, 17. 06. 2011 08.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Grški premier George Papandreu je v okviru preoblikovanja vlade za novega finančnega ministra imenoval dosedanjega obrambnega ministra. Ta pravi, da je Grčijo mogoče rešiti le z obsežnimi, bolečimi in nepriljubljenimi reformami.

Dosedanji obrambni minister Evangelos Venizelos
Dosedanji obrambni minister Evangelos Venizelos FOTO: Reuters

Včeraj je grški premier George Papandreu napovedal prestrukturiranje vlade, do katerega je sicer prišlo šele danes. Po pričakovanjih je moral ministrstvo zapustiti finančni minister George Papaconstatinou, ki je pripravil finančne ukrepe, proti katerim so Grki množično protestirali v sredo.

Do preoblikovanja vlade je prišlo le dan po izrednem srečanju poslancev Pasoka, v čigar vrstah prihaja do nezadovoljstva z reševanjem dolžniške krize. Poslansko skupino stranke sta v četrtek v znak protesta proti varčevalnim ukrepom in neuspeha v pogajanjih s konservativci glede oblikovanja vladne narodne enotnosti zapustila dva poslanca.

Namesto njega je imenovan dosedanji obrambni minister Evangelos Venizelos. Novi finančni minister Venizelos je po zaprisegi nove vlade dejal, da je imel številne pomisleke o sprejetju nove službe, a da jo sprejel iz čuta ''državljanske dolžnosti''. Pravi, da bo država rešena, če jim bo uspelo spet vzpostaviti fiskalno in ekonomsko suverenost. Prepričan je, da se bo Grčija s pomočjo grškega ljudstva uspela rešiti iz krempljev dolžniške krize.

Novi finančni minister, ki bo v luči reševanja krize prevzel enega ključnih položajev v vladi, prihaja iz Soluna in velja za ustavnega strokovnjaka in nadarjenega govorca, ki je kot kulturni minister med drugim vodil priprave na grške olimpijske igre leta 2004. Venizelos je v preteklosti že vodil pravosodni in prometni resor.

Po poročanju grške državne televizije se nekdanji finančni minister Papaconstatinou od vlade ne poslavlja, saj bo zdaj vodil ministrstvo za okolje. Po zaprisegi nove vlade je Papconstantinou o svojem nasledniku dejal, da bo hitro dosegel rezultate in nadaljeval z reformami. Novi zunanji minister bo Stavros Lambrinidis, sicer dosedanji evropski poslanec in član Pasoka.

Papandreu se je za preoblikovanje vlade odločil po tem, ko so opozicijski konservativci zavrnili njegovo ponudbo za oblikovanje velike koalicije, s katero si je premier želel zagotoviti podporo pri novih reformah, ki so potrebne za pridobitev dodatne finančne pomoči prezadolženi državi.

Grški premier Papandreu je po potrditvi novega finančnega ministra dejal, da bo ta izvajal ''boleč in težaven program strukturnih sprememb''.''Evangelos Venizelos zagotavlja vse potrebno za izpeljavo posebej bolečega in težavnega programa velikih strukturnih sprememb, ki bodo v prihodnjih letih izboljšale naše gospodarstvo. Več poudarka bomo namenili gospodarski rasti.''

Dva člana socialistov sta včeraj zaradi nasprotovanja novim nepriljubljenim reformam zapustila stranko, vendar večina vladajoče stranke v parlamentu ni ogrožena, saj bosta njuna sedeža zasedla druga dva člana stranke.

Poslanci bi lahko o zaupnici vladi, ki bo vezana na potrditev novih ministrov, glasovali najhitreje v nedeljo. V sredo je med protesti v Grčiji izbruhnilo hudo nasilje. V Atenah se je v bližini parlamenta zbralo na desettisoče aktivistov in sindikalistov, še 20.000 ljudi pa je demonstriralo v mestu Solun. Proteste pa je pospremila tudi 24-urna splošna stavka v državi.

Papandreu je že ob napovedi preoblikovanja vlade to povezal z glasovanjem o zaupnici novi vladi. Glasovanja, s katerim bo preoblikovana vladna ekipa potrjena v parlamentu, sicer ni pričakovati pred nedeljo.

Barroso: Varčevalni ukrepi ključni za uspešno pomoč Grčiji

Barroso je vse politične sile pozval, naj vložijo vso energijo v zagotovitev široke politične podpore gospodarskim reformam, ki jih potrebuje Grčija.
Barroso je vse politične sile pozval, naj vložijo vso energijo v zagotovitev široke politične podpore gospodarskim reformam, ki jih potrebuje Grčija. FOTO: Reuters

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je danes v odzivu na dogodke v Grčiji izrazil upanje, da bo nova grška vlada potrjena čim prej, da se bo proces pomoči državi lahko nadaljeval gladko.

Ob tem je opozoril, da je prvi pogoj za uspeh pri pomoči Grčiji to, da si jo država želi in da je sposobna izvesti potrebne varčevalne ukrepe. "Prvi pogoj za uspeh, ko govorimo o podpori Grčiji, je, da si Grčija želi to podporo in da je Grčija sposobna ustrezno ukrepati na svoji strani. Ključno je, da so signali, ki prihajajo iz Grčije, glede tega jasni," je poudaril Barroso.

 "Gre za reforme v dobro ljudem in Grčije," je poudaril šef komisije. "In če bo Grčija opravila svoj del naloge, potem mora svoje storiti tudi EU, ker je to v našem skupnem interesu," je dejal Barroso.

Merklova in Sarkozy za hitro rešitev glede prezadolžene Grčije

Kaže, da sta Nemčija in Francija dosegli dogovor glede drugega paketa pomoči Grčiji.
Kaže, da sta Nemčija in Francija dosegli dogovor glede drugega paketa pomoči Grčiji. FOTO: Reuters

Nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Nicolas Sarkozy sta se danes v Berlinu zavzela, da bi bilo treba rešitev glede drugega paketa finančne pomoči za prezadolženo Grčijo doseči čim prej. "Potrebujemo rešitev čim prej," je poudarila Merklova. "Hitreje, kot dosežemo rešitev, boljše bo," je dejala Merklova, ki sicer ni pojasnila podrobnosti načrta, s katerim naj bi rešili Grčijo. Poudarila je še, da sta Nemčija in Francija trdno odločeni zavarovati skupno evropsko valuto.

Doslej je Nemčija vztrajala, da bi zasebni upniki, kot so banke in zavarovalnice, morali sprejeti izgube glede finančnih obveznosti Grčije v drugem paketu pomoči. Francija je temu nasprotovala in se zavzemala, da bi morali vlagatelje zgolj prepričati, da bi prihodke od dospelih grških obveznic znova investirali v grške dolžniške vrednostne papirje. To stališče je podpirala tudi Evropska centralna banka. Zdaj pa sta se Merklova in Sarkozy očitno dogovorila, da bi moralo biti sodelovanje zasebnih upnikov prostovoljno. Sarkozy je dogovor že označil za "preboj".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

partizan71
18. 06. 2011 10.07
Pricakovanja so podobna kot v tropskih dezelah kjer se pripravljajo na smucarsko sezono..
alterego
17. 06. 2011 22.16
bi mu jaz dal ene reforme! a ne bi za začetek pozaprli bando, ki je državo pripeljala v tak položaj!? velja isto za vse ostale države, vključno z našo...
manco-capac
17. 06. 2011 21.11
Zgleda, da grška vlada preskuša državljane, koliko jim še lahko pobere za vračilo nemškim in francoskim bankam, preden jih bo dokončno minilo potrpljenje in se bo zgodila revolucija. Pa drugje po Evropi ni nič drugače.
gozdar1
17. 06. 2011 18.05
@Bu.Da V svetu imas veliko primerov , kjer so na polozajih v politiki ljudje , ki so prej sedeli v nadzornih odborih ali celo bili v vodstvu raznih veliki podjetji oz. obratno (kot poplacilo za usluge)...ponavadi potem , kot po cudezu taksna podjetja dobivajo velike posle z drzavo....npr. Dick Cheney in Halliburton....v bistvu je eden najvecjih problemov danasnje politike prav povezanost politike s kapitalom...
yarrick
17. 06. 2011 17.58
Helix Nebula 17.06.2011, 17:01 Zakaj pa bi delali? Za koruptivne politike, ki so pripeljali državo v bankrot? A veš da nima smisla, da delaš, potem pa ti skorumpirana oblast pobere dobršen delež tvojega zaslužka.AP bi bilo vse vredu, čebi e ta deanr ptem uporabil PAMETNo.tako ap se ne.Isto je skoraj vsepovsod po svetu.zato pa sistem razpada, ker so kradli dokler so lahk.Sedaj ko pa ni več kaj ukrasti in so se ljudje naveličali biti sužnji sistema je pa hudič.Vse lepo se enkrat neha.Če se mora za delavce pa naj se še za koruptivne elite !!!
yarrick
17. 06. 2011 17.54
vecni_student 17.06.2011, 16:56 Resnično upam, da boš še pravi čas naredil kar bo potrebno, da ne boš na preveliki izgubi.Kar pa se tiče "obetov"; če mene vprašaš so ti lažni, tako kot je lažno okrevanje sveta po krizi, ki se je začela 2008.Wall street lahko reče, da je okrevanje, ko pa država vlaga take denarje v ta sistem, da bi lahk verjetn z njim preuredili pol ZDA....O Eu finančnih "bučah" pa raje nebi sploh.saj vidiš kam so pripeljale te "finančne buče" EU.Da pa nemčija in francija rešujeta grške banke je pa razumljivo, kajti toliko denarja kot sta ga ti dve državi vložili v grčijo pomoje ni nihče. Evo še en dokaz, kaj so te Eu bučke naredili: "According to the Bank for International Settlements, Spanish banks currently hold $600 million in Greek debt, Italian banks hold $2.6 billion, UK banks hold $3.2 billion, French banks hold $19.8 billion, German banks hold $26.3 billion and other Eurozone countries hold a combined total of around $15.7 billion in Greek debt." naj še kdo reče, da se ne rešuje nemško francoskih bank ! Vem, da obvladaš svoj posel, upam samo da si dovolj pameten da boš pravi čas opazil PONOVNI zlom borznega sistema.takrat nebi rad bil an tvojem mestu....
Helix Nebula
17. 06. 2011 17.01
Grki so si pa za vse res sami krivi.. vlada ponareja podatke da lahk pridejo v euro območje, ljudje vsak tedn stavkajo po 2 dni.. Od kot njim ideja da jim bo z lenarjenjem pa laganjem bolš šlo ? Pol pa tti lenuhi s prstom na vlado kažejo, samim se pa ne da na šiht it, pa ohromijo turizem ko jim je ogromna gospodarska panoga.. pol pa pričakujejo da bojo drugi za njih dnar srali da se bojo oni lahk fajn meli..
rossi66
17. 06. 2011 16.56
@grim_reaper ------------------ Ma ne, sem ze dovolj dolgo v tem biznisu, da ne bom brezglavo paniciral in prodajal ad-hoc... Bo ze bolje, prognoze so precej optimisticne... Ne vem samo, zakaj se mi tala toliko minusov, ;-( Saj vendar hocem le najboljse... Gotovo ima EU toliko brihtnih financnih buc, ki bodo stopile skupaj in nekaj pogruntale... Ce ne, bo pa verjetno poklicati na pomoc Mica Mrkaica, naravnost iz Washingtona, DC... Le-ta bo gotovo vedel kaj storiti!
Esprit
17. 06. 2011 16.52
''Grke čaka 'boleč in težaven program strukturnih sprememb'' Grke izbrišite in napišite Banke & Politike potem bo pravi naslov.
yarrick
17. 06. 2011 16.47
@vecni_student 17.06.2011, 16:22 Ti raje prodaj delnice, dokler so še kaj vredne, ker ne bo dolgo tega ko ti bo še kako žal da jih nisi prodal.Le kako naj rešijo grčijo? Z čim? glede na to, da vlagaš denar v delnice bi moral vedeti, kako ta sistem deluje.Če pa to veš, pa tudi veš da ni tko preprosto kot se zdi. Kako bodo pa rešili portugalsko? pa španijo? italijo? belgijo?....Malo poglej kake dolgove imajo te države, potem pa povej KAKO BO EU rešila TA problem. Grki so ga ŽE samo to, da morajo "sprivatizirati" za 50 miljard državnega premoženja je grozno, še večji problem je pa v tem, da so prve na vrsti luke, telekomunikacijski ponudniki, najboljše državne posesti...Le kako lahk potem država nazaj funkcionira, če poberejo tujci vse taboljše?
DJ Suzuki
17. 06. 2011 16.32
dies irae, bolj preprosto povedano.
DJ Suzuki
17. 06. 2011 16.31
ponosno so vkorakali koroški vojaki v slovenijo in jo osamosvojili izpod suženjskega jama kosovske samostojnosti ke tlači jalovi balkan že od leta 1914 in v zagato spravlja ves svet. takoj nato je iz mađarske pribrzelo malo njih ki so slovensko teritorialno obrambo iztrebili do zadnjega moža zaradi česar je tisoče skritih skladišč orožja v dvajsetih letih dodobra izropal in uničil slehernik oziraoma paravojak, katerikoli. in dandanašnji na pragu poletja umirajo namastnejše pokojnine in tisoči mladih nedobudnih in neutrudnih zabavnih ljudi je ostalo nenadome brez prebite pare v žepu. super cool.
rossi66
17. 06. 2011 16.22
OK, Evropejci, pa dajte ze postimat enkrat to dolznisko krizo v Grciji! Ce ne za zaradi drugega, pa zaradi pretekle slave anticne civilizacije, ki dela Stari svet tako drugacen od vsega drugega... Moje delnice na Wall Streetu se zaradi te presnete negotovosti v EU financnih krogih ne premaknejo nikamor in tega se mi res ne gleda vec... Bo pa ja Unija stopila skupaj in izvlekla iz s..... eno Grcijo, prosim lepo! Pa dajte jim tistih 1500 euro penzije pri 55-ih, ce si to tako zelo zelijo, da bo mir in se bo narod spet lahko razvajal v neminljivi lepoti Peloponeza, in vsi bodo srecni in zadovoljni! Delniski trgi pa bodo spet lepo rastli in meni bo igralo srce!
major1
17. 06. 2011 16.07
Priporočam da najamejo Pahorja in njegovo ekipo, v kateri posebno izstopajo Svetlik, Gaspari, Križanič.
odbogaposlan
17. 06. 2011 13.39
verjeten bo prvo kupil tanke! za svoje ljudstvo!
suckers
17. 06. 2011 12.21
tale site od 24ur je šel po gobe ! v Chrome-u se na vrhu narobe slikce prikazujejo :-) ADMIN nared kej !
alanford457
17. 06. 2011 11.45
evropske banke so načrtno zapufale grčijo po dolgem in počez z denarjem ki ga ni vsporedno temu še zapufale druge države za pomoč grčiji ustvarile nelikvidnost sedaj pride na vrsto rubež to je bil cilj evropskih bank ko si bo enkrat prišel narod gor kako poslujejo banke se bo za njih slabo končalo
janez6b
17. 06. 2011 11.20
do danes se je spoznal na obrambo, od jutri naprej se bo na finance, sej ni čudno potem da je svet tam kjer je.
KungFuPanda
17. 06. 2011 09.57
kot sem že enkrat reku: sistem danes-obrambni-jutri-okoljski minister je neumnost. Potem minister samo navleče en kup svetovalcev in jim plačuje mastne denarje. Politiki NE BI SMELI biti ministri. Zato pa gre vse v franže. Za ministra bi moral biti javni razpis, pogoji na razpisu jasni: -najmanj 5 let dela na vodstvenem položaju v GOSPODARSTVU na podobnem področju -dobri poslovni rezultati v času kadrovanja -da ni član politične stranke potem bi se med več enakovrednimi kandidati odločili znotraj stranke. Potem bi bilo mogoče kaj bolje.
iMiniCak
17. 06. 2011 09.35
Saj ne vem, če so naši kaj boljši. Pametni so oboji do 100. V