Tujina

Papagaj okužen s H5N1

Zagreb/Ljubljana/Bruselj, 23. 10. 2005 08.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V Britaniji odkrit papagaj, ki je poginil zaradi ptičje gripe, je bil okužen s človeku nevarnim virusom H5N1.

Čaplji na Tajskem
Čaplji na Tajskem FOTO: Reuters

Papagaja so v Veliko Britanijo uvozili iz Surinama. Ker so pri njem bolezen odkrili, ko je bil še v karanteni, še vedno velja, da na Otoku ptičje gripe ni.

Velika Britanija je sicer po odkritju okužene živali pozvala Evropsko unijo, naj prepove uvoz vseh živih ptic iz držav po svetu. Evropska komisija bo o britanski zahtevi predvidoma odločala v torek.

Kovač: VURS ne dela dovolj

Kovač obtožuje Čadonič Špeličevo
Kovač obtožuje Čadonič Špeličevo FOTO: POP TV
"Širjenje ptičje gripe se lahko prepreči s primernimi veterinarskimi ukrepi. Če bi se ponovil scenarij iz vzhodne Azije, bi v najslabšem primeru lahko prišlo do uničenja jat, kar bi prizadelo predvsem sektor proizvodnje perutninskega mesa. Ta je osredotočen okoli dveh najmočnejših proizvajalcev, Perutnine Ptuj in Jate Emona, ki bi v takem primeru najbrž težko preživela brez dodatnih podpor. Kmetijski strokovnjak Emil Erjavec

Trenutna direktorica Veterinarske uprave (VURS) Vida Čadonič Špelič ne izvaja vseh potrebnih ukrepov v zvezi z nevarnostjo ptičje gripe, je dejal njen predhodnik Zoran Kovač. V izvedbenem načrtu je namreč določeno, da mora vsak sum obravnavati državno središče za nadzor kužnih bolezni, ki pa ga Čadoničeva doslej še ni sklicala, je razložil.

"Moj nasvet bi bil, da Slovenija nemudoma skliče državno središče, ki ga sestavljajo vse različne službe in državni organi, ter končno enkrat že požene njegovo kolesje. Nevsazadnje smo z delom v državnem središču tudi popreprečili pojav slinavke in parkljevke v letu 2001, ki je povzročil res nepopisno gospodarsko škodo v marsikateri evropski državi," je še povedal Kovač.

Kovač je še dodal, da so v Sloveniji že obravnavali sum ptičje gripe, kar je VURS odločno zanikal.

Nov primer bolezni na Hrvaškem

Ribnik v Našicah, kjer so našli poginule labode.
Ribnik v Našicah, kjer so našli poginule labode. FOTO: Jani Dolinšek
Kljub temu, da mora biti izvor mesa, ki ga prodajajo v trgovinah, jasno označen, je prodaja perutninskega mesa v Italiji upadla za polovico. Tudi na Hrvaškem je prodaja perutnine upadla za 50 odstotkov, proizvajalci pa bodo ob nadaljevanju takšnega trenda beležili izgube okrog osem milijonov evrov na mesec.

Na Hrvaškem so odkrili nov primer ptičje gripe. Ob 17 poginulih labodih iz Grudnjaka in Našic, so v Donjem Miholjcu našli še enega umrlega laboda. V državi je trenutno okoli 3000 labodov, ki so prileteli iz srednje Evrope in Baltika, je sporočil direktor hrvaškega zavoda za ornitologijo Dragan Radović.

Na Hrvaškem so pobili že na tisoče ptic, da bi preprečili širjenje virusa ptičje gripe, ki so ga potrdili na vzorcih, odvzetih na dvanajstih poginulih labodih na jezeru Grudnjak v občini Zdenci. Zakol ptičev se izvaja v krogu treh kilometrov od žarišča bolezni, končali pa naj bi ga še danes ali najkasneje v ponedeljek.

Sumim, da je nekje v Evropi žarišče bolezni. Ne vem pa, kje bi to lahko bilo. Dragan Radović, direktor hrvaškega zavoda za ornitologijo

Hrvaška je sicer zanikala navedbe, da so že znani rezultati dodatnih preiskav, ki naj bi potrdili prisotnost smrtonosnega virusa H5N1 v telesih poginulih ptic. Ve se le, da so labodi poginili zaradi virusa H5, ali je šlo za njegovo nevarnejšo podvrsto, pa še ni znano. Rezultate testov iz referenčnega laboratorija v britanskem Weybridgeu pričakujejo šele v drugi polovici naslednjega tedna.

Hrvaški farmacevtski podjetji Pliva in Belupo pa sta zaprosili Roche, naj jima izda dovoljenje za proizvodnjo tamifluja. Naslednji teden naj bi sicer na Hrvaško prišlo 140.000 škatlic zdravila, ki jih je naročila vlada.

Labodi prileteli iz Skandinavije?

Purani na farmi
Purani na farmi FOTO: Reuters
Že pred ukrepi EU so morali vsi zaposleni v perutnini Ptuj podpisati aneks k pogodbi o delu, da bodo doma zaklali vse pernate živali. Ta zahteva ni nova, saj so zaposleni že do sedaj v pogodbah to imeli opredeljeno, z aneksom pa so jih samo želeli opozoriti na pomembnost ukrepa.

Z odkritjem virusa ptičje gripe pri labodih so po besedah generalne direktorice Veterinarske uprave Vide Čadonič Špelič nastale nove razmere, saj so se doslej kot prenašalke virusa omenjale predvsem druge vodne ptice. Po informacijah hrvaških veterinarjev naj bi okuženi labodi na Hrvaško prileteli iz Skandinavije. Podatkov, za kakšno vrsto laboda gre, še ni. "V tem delu Evrope najdemo le dve vrsti labodov: labode grbce in labode pevce," je pojasnil Tomaž Mihelič iz Društva za opazovanje in preučevanje ptic v Sloveniji.

Prvi so daleč najpogostejša vrsta labodov v tem delu Evrope, pojavljajo se predvsem v srednji Evropi in se premikajo v smeri sever - jug. Druga vrsta, labodi pevci, pa živijo na mrzlem severu, v Skandinaviji in sibirski tajgi, prezimujejo pa v Angliji, severni Nemčiji, pa tudi ob Sredozemlju in Črnem morju. "V Sloveniji so labodi pevci izjemno redki, njihov pojav je prava ornitološka senzacija. Na Hrvaškem, predvsem ob mokriščih, pa so bolj pogosti," je dejal Mihelič.

Na Švedskem do odkrili poginulo raco
Na Švedskem do odkrili poginulo raco FOTO: Reuters

Ptica na Švedskem okužena z virusom H5

Mrtvo raco so skupaj s še šestimi poginulimi racami našli v švedskem mestu Eskilstuna v osrednjem delu Švedske.

Medtem se je ptičja gripa po Hrvaški, Veliki Britaniji, Romuniji, Rusiji in Turčiji pojavila tudi na Švedskem. Tam so odkrili poginulo raco, ki je bila okužena z virusom H5, ki sicer povzroča ptičjo gripo, ni pa nevaren za človeka, so sporočili s švedskega veterinarskega inštituta. Okuženo ptico so našli vzhodno od prestolnice Stockholm.

Iz Irana pa poročajo, da so odkrili 5000 poginulih rac. Ali jih je pobila ptičja gripa, še niso ugotovili.

Strogi ukrepi

Ministri za zdravje in vodilni predstavniki mednarodnih organizacij bodo v ponedeljek v kanadski prestolnici Ottawa razpravljali o globalni strategiji proti ptičji gripi. Visoki predstavniki več kot 30 držav se bodo posvetili temu, kako naj bi se odzvali na možno epidemijo smrtonosne bolezni.

Potem ko so veterinarske oblasti potrdile primer ptičje gripe na Hrvaškem, se je Slovenija nemudoma odzvala. Posebna delovna skupina predstavnikov veterinarske stroke je na izrednem sestanku v Ljubljani uvedla popolno prepoved reje perutnine na prostem na območjih severovzhodne in jugozahodne Slovenije ter prepoved zbiranja perutnine na sejmih in razstavah, medtem ko je Evropska unija napovedala prepoved uvoza perutnine in perutninskih izdelkov s Hrvaške. Slednja je že ustavila vse pošiljke v povezavo.

Veterinarski inšpektorji na Hrvaškem izvajajo pokol perutnine
Veterinarski inšpektorji na Hrvaškem izvajajo pokol perutnine FOTO: Reuters
Strokovnjaki slovenskega inštituta za varovanje zdravja vsak delavnik med 10. in 14. uro odgovarjajo na vprašanja o ptičji gripi. Telefonska številka je 01/244-14-33.

Veterinarska uprava RS bo predvidoma v torek v uradnem listu objavila odločbo, s katero je v soboto določila območja z večjim tveganjem za širjenje ptičje gripe v Sloveniji ter ukrepe, ki se na teh območjih izvajajo. "Registrirani rejci perutnine niso težava, saj smo jih z ukrepi seznanili že minulo sredo na posvetu v Celju, večji problem je domača reja. Veterinarski inšpektorji bodo zato v prihodnjih dneh v krajih na območjih z večjim tveganjem nadzirali in opozarjali rejce domače perutnine," je povedala generalna direktorica VURS Čadonič Špeličeva.

V Sloveniji sta po določitvi VURS dve območji z večjim tveganjem:

Rizična območja v Sloveniji
Rizična območja v Sloveniji FOTO: POP TV

V severovzhodni Sloveniji se območje razteza vzhodno od avtoceste od mejnega prehoda Šentilj, do odcepa Dramlje v smeri proti Ljubljani in od odcepa Dramlje po glavni cesti skozi Dole in Trnovec do Šentjurja in po glavni cesti od Šentjurja v smeri Rogaške Slatine do mejnega prehoda Dobovec; v jugozahodni Sloveniji pa gre za ozek ozemeljski pas zahodno od črte od mejnega prehoda Osp do glavne ceste Ljubljana - Koper in naprej proti Kubedu in Gračišču do mejnega prehoda Sočerga.

Kitajska je napovedala zaprtje meja, če bo odkrila vsaj en primer prenosa ptičje gripe s človeka na človeka. Tajvan pa namerava začeti proizvajati patentirano zdravilo tamiflu.

Poleg prepovedi gojenja perutnine in drugih ptic iz ujetništva na prostem na omenjenih območjih veljajo še drugi preventivni ukrepi: zaščita vodnih zajetij, kjer se zadržuje domača perutnina, pred divjimi pticami, prekuhavanje vode za napajanje perutnine, če se za napajanje uporablja površinska voda, do katere imajo dostop divje ptice, prav tako pa velja tudi prepoved uporabe domače perutnine kot vabe za privabljanje divjih ptic.

Bele čaplje v Romuniji
Bele čaplje v Romuniji FOTO: Reuters

Predstavniki VURS naj bi se v ponedeljek sestali tudi z ornitologi, je napovedala Čadonič Špeličeva. Po njenih besedah je imel VURS namen sklicati sestanek še pred odkritjem virusa ptičje gripe H5 na sosednjem Hrvaškem. "Še enkrat bomo skupaj preverili ogrožena območja v Sloveniji in razmislili, ali bi jih veljalo razširiti," je dejala.

Italija prepovedala uvoz s Hrvaške

Potem ko so na Hrvaškem odkrili labode, okužene s ptičjo gripi, je Italija prepovedala uvoz perutnine in jajc s Hrvaške in drugih balkanskih držav. Prepoved, ki bo začela veljati v ponedeljek, je podpisal italijanski minister za zdravje Francesco Storace. Minister je še poudaril, da ni razloga za preplah.

Race na Tajskem
Race na Tajskem FOTO: Reuters

V Italiji sicer že veljajo strogi ukrepi. Veterinarski inšpektorji so vzeli vzorce okoli 500 ptic selivk, ki se zadržujejo okoli reke Pad, da bi preverili njihovo zdravstveno stanje. Povečan je tudi nadzor na mejah s Slovenijo, da bi preprečili morebitni uvoz divjih ptic, ki so jih ustrelili lovci.

Črna Gora ukrepa

V Bjelovaru so ustanovili krizni štab za primer, da bi prišlo do izbruha ptičje gripe, obenem pa so poostrili ukrepe. Na območju bjelovarske občine se namreč nahaja okoli 1700 hektarjev ribnikov. Do pogina ptic na tem področju sicer ni prišlo, kljub temu pa okoli 100 veterinarjev pregleduje ptice in opozarja kmete, naj zaprejo perutnino.

Tudi Črna Gora je sprejela določene ukrepe, je sporočil direktor črnogorske veterinarske uprave Ivan Popović. Prepovedali so lov na divje ptice in rejo perutnine na prostem. Na mejnem prehodu Debeli Brijeg so poostrili ukrepe. Med drugim so prepovedali uvoz perutnine in mesa, na omenjenem mejnem prehodu izvajajo tudi dezinfekcijo. V soboto so na meji zavrnili vstop avtoprevozniku, ki je prevažal izdelke iz perutninskega mesa, ker je potoval čez hrvaško ozemlje. Črnogorske oblasti naj bi podobne ukrepe sprejele tudi proti Albaniji.

Črna Gora sicer sodi med potencialno ogrožena območja. Najbolj rizična so področja okoli Skadarskega jezera, reke Bojana in polj v bližini Ulcinjske solane, kjer se zadržujejo ptice selivke iz severne Evrope.

Pomembne povezave:

Ministrstvo za zdravje
Ministrstvo za kmetijstvo
Inštitut za varovanje zdravja

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10