
Vinko Pandurević se je predal nizozemskim oblastem in je že v priporu haaškega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Obtožnica 45-letnega nekdanjega generala bremeni pokola Bošnjakov leta 1995 v Srebrenici, ko naj bi ubili več kot 7.000 oseb. Osem točk obtožnice Panurevića poleg genocida sicer bremeni še likvidacije, pregona, deportacije, zločinov proti človeštvu in kršenja načela vojnega prava.
Zamrznitev premoženja?
Beograjsko tožilstvo za vojne zločine je medtem predlagalo okrožnemu sodišču zamrznitev finančnih sredstev trinajstim obtožencem na begu, katerih izročitev zahteva haaško sodišče. Beograjsko tožilstvo je pojasnilo, da je ukrep proti trinajstim obtožencem predlagalo na podlagi poročila nacionalnega sveta SČG za sodelovanje s haaškim sodiščem o zamrznitvi finančnih sredstev in drugega premoženja oseb, ki se do zdaj niso prostovoljno predale. Med njimi je tudi policijski general Vlastimir Djordjević, ki je na begu od leta 2001 in naj bi se skrival nekje v Rusiji.
Kot je pojasnil predsednik omenjenega nacionalnega sveta Rasim Ljajić, bodo ustrezni predpis o zamrznitvi premoženja haaškim obtožencem sprejeli v skladu s sklepom Evropske unije. Dodal je, da bo omenjeni predpis pripravil nacionalni svet in ga po posvetu z državama članicama SČG poslal ministrskemu svetu državne skupnosti, ta pa naj bi osnutek zakona do konca prihodnjega tedna poslal v sprejetje parlamentu SČG.
Na seznamu naj bi bili vsi haaški obtoženci iz Srbije in Republike srbske, ki so še na begu, razen nekdanjega vodje bosanskih Srbov Radovana Karadžića. Poleg nekdanjega poveljnika vojske bosanskih Srbov Ratka Mladića naj bi bilo na seznamu še osem nekdanjih vojaških in policijskih častnikov Republike srbske, vključno z generalom Zdravkom Tolimirjem, proti kateremu je haaško sodišče podalo obtožnico februarja letos. Na seznamu so še trije srbski policijski oziroma vojaški generali, Sreten Lukić, Vlastimir Djordjević in Nebojša Pavković, kot tudi nekdanji vodja hrvaških Srbov Goran Hadžić.
Boškovski odhaja v Haag
Nekdanji makedonski notranji minister Ljube Boškovski, ki ga haaško sodišče obtožuje vojnih zločinov med policijsko akcijo v makedonski vasi Ljuboten med vstajo albanskih upornikov leta 2001, pa naj bi v Haag odpotoval jutri. Boškovskega, ki se trenutno nahaja v zaporu županijskega sodišča v Pulju, naj bi v Haag spremljal predstavnik Interpola.
Obtožnica haaškega sodišča 44-letnega Boškovskega, ki je bil minister za notranje zadeve od maja 2001 do novembra 2002, bremeni poveljniške odgovornosti med napadom policije in vojske na vas Ljuboten na severozahodu Makedonije avgusta 2001. Med akcijo je bilo ubitih sedem albanskih civilistov, okoli sto jih je bilo pregnanih z domov, pretepenih ali mučenih, okoli 30 hiš in drugih gospodarskih objektov pa je bilo požganih.
Boškovski je danes, ko so mu prebrali vsebino obtožnice haaškega sodišča, dejal, da se ne počuti krivega po nobeni od točk obtožnice. Kot je še povedal njegov odvetnik Anto Nobilo, je Boškovski ob tem poudaril, da priznava legitimnost haaškega sodišča, zato se mu bo prostovoljno predal.