Voditelji treh glavnih strank na Otoku, konservativec David Cameron, laburist Ed Miliband in liberalni demokrat Nick Clegg, so danes na Škotskem prepričevali volivce, naj na referendumu prihodnji teden zavrnejo neodvisnost.
V Londonu so se "zbudili" in se začeli resneje vključevati v kampanjo, odkar v anketah zagovornikom neodvisnosti vse bolje kaže. Trend se je obrnil – v eni od javnomnenjskih raziskav so podporniki celo v rahlem vodstvu pred nasprotniki, v drugi pa sta tabora izenačena.
Ločitev Škotske od Združenega kraljestva bi mi strla srce, je na čustva zaigral Cameron. "Strlo bi mi srce, če bi ta družina narodov, ki smo jo sestavili in v kateri smo dosegli čudovite stvari, razpadla," je dejal v govoru v Edinburghu. Gre za družino narodov, ki ji "močan in ponosen narod" Škotov že 300 let prostovoljno pripada, je nadaljeval.
Dodal je, da so ga že večkrat spraševali, če bi njegovi konservativci lažje zmagali na volitvah v britanski parlament brez Škotske, ki ima trenutno le enega konservativnega poslanca. "Moj odgovor na to je, da mi je več do svoje države kot do svoje stranke," je poudaril.
Vse tri glavne stranke so Škotski obljubile tudi nove pristojnosti in vztrajajo, da bo tako tudi glasovanje proti neodvisnosti glas za spremembe.
A škotski premier Alex Salmond je njihove ponudbe in prihod na Škotsko že označil kot dejanje obupa. "Danes smo priče westminstrski ekipi, kako za en dan drvi na Škotsko, ker je njihov tabor zajela panika," je dejal.
Kraljica Elizabeta II. je medtem sporočila, da se v kampanjo ne bo vmešavala. Škotska se sicer tudi v primeru neodvisnosti kraljici ne namerava odreči – v skladu s predlogom škotske vlade bi namreč Škotska bila ustavna monarhija s kraljico kot uradnim voditeljem.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.