
Vse kaže na to, da bo prišlo do pandemije ptičje gripe, je povedal John Wook Lee, generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Strokovnjaki se bojijo, da bi virus mutiral in se potem z lahkoto prenašal s človeka na človeka.
Odgovor na to, kako ustaviti širjenje bolezni, na tridnevni konferenci v Ženevi išče kar 700 strokovnjakov za zdravje živali in ljudi, znanstvenikov in vladnih predstavnikov, ki bodo sestavili akcijski načrt za soočenje s ptičjo gripo.
Razpravljali bodo tudi o vzpostavitvi sklada za financiranje zdravstvenih strategij za boj proti ptičji gripi, podobno kot delujejo mednarodni skladi za financiranje programov za boj proti malariji in aidsu.
Astronomska cena bolezni

Po ocenah Svetovne banke bi pandemija ptičje gripe bogate države utegnila stati do 800 milijard dolarjev – 2 odstotka svetovnega bruto družbenega proizvoda. Ta predvidevanja temeljijo na statističnih podatkih o finančnih posledicah pandemij v prejšnjem stoletju.
Številne žrtve
Če bi pandemija res izbruhnila, bi po najbolj črnih napovedih lahko umrlo 50 milijonov ljudi.
V Združenih državah ocenjujejo, da bi bilo žrtev med 100 in 200 tisoč, 700 tisoč naj bi jih bilo hospitaliziranih, okoli 40 milijonov bi se jih z virusom okužilo, vse skupaj pa bi stalo med 100 in 200 milijard dolarjev.
V Rusiji so odkrili nov primer okužbe z virusom H5N1, in sicer pri poginuli ptici v regiji Čeljabinsk na Uralu. Minuli četrtek je v tej vasi poginilo 12 ptic, vendar je bil virus potrjen le pri eni.