Nekdanja ameriška podpredsedniška kandidatka Sarah Palin v nedeljo v pogovoru za televizijo Fox ni izključila možnosti predsedniške kandidature leta 2012. Pogovor so sicer objavili po njenem sobotnem govoru v Nashvillu, kjer je med drugim povedala, da je Amerika zrela za novo revolucijo.
'Uporniki na čajankah'
Palinova je v soboto nastopila na zborovanju koalicije konzervativnih gibanj, s skupno besedo poimenovanih "čajanke" (tea party), v spomin na uničenje tovora čaja na britanskih ladjah v bostonskem pristanišču leta 1773. Ameriški evropski priseljenci so se tedaj uprli proti visokim carinam na uvoz čaja in "tea party" je postal simbolični izraz za upor proti tiraniji.
Od lanskega poletja naprej so "čajanke" preplavile ZDA in novodobni uporniki izraz uporabljajo kot simbol upora proti politiki demokratskega predsednika Baracka Obame. Gibanje za zdaj predstavlja skoraj toliko težav kot demokratom tudi republikancem, Palinova pa se je zavzela, da se pripadniki gibanja pomerijo na primarnih strankarskih volitvah za izbiro republikanskih kongresnih kandidatov.
Kritizira Obamo in demokrate, svojih idej za reševanje težav pa nima
Palinova, ki je lansko poletje odstopila s položaja guvernerke Aljaske, da bi imela proste roke za promocijo svoje knjige, je večino govora, za katerega je dobila 100.000 dolarjev, namenila kritikam Obame in demokratov, vendar lastnih zamisli za reševanje težav, v katerih so se znašle ZDA, ni ponudila. Navdušenega občinstva, ki jo je pozivalo k predsedniški kandidaturi, to sicer ni motilo.
'Koga bomo tokrat napadli?'
Poudarila je potrebo po nizkih davkih ter močni nacionalni obrambi in Obamo v slogu nekdanjega podpredsednika ZDA Dicka Cheneyja obtožila miselnosti pred 11. septembrom 2001. Po njenem mnenju Obama ni dovolj odločen za uspešno vodenje vojne proti terorizmu, obenem pa je na televiziji Fox ugibala, da bo Obama za osvojitev drugega mandata sprožil kakšno vojno, morda proti Iranu.
Palinova deli nasvete Obami
Obami se je Palinova posmehovala zaradi treh bolečih porazov demokratskih kandidatov na volitvah za guvernerja lani v Virginiji in New Jerseyju ter za zvezni senat letos v Massachusettsu. "Ko zaostajaš z 0 proti 3, potem je bolje, če ustaviš predavanja in začneš poslušati," je bil nasvet Palinove Obami.
Zaposlena na televiziji Fox
Zase je na televiziji Fox, kjer so jo letos zaposlili kot komentatorko, v nedeljo zatrdila, da se je od leta 2008 veliko naučila o notranji in zunanji politiki, ker od različnih strokovnjakov prejema dnevna poročila o pomembnih zadevah. Obami je tudi sporočila, da ne more več kriviti prejšnje administracije za ameriške težave ter potrdila, da ne izključuje možnosti predsedniške kandidature.
Bodo sprejeli povabilo na diskusijo?
Njen morebitni nasprotnik leta 2012 Obama pa je za televizijo CBS povedal, da je povabil demokrate in republikance na javno televizijsko razpravo o zdravstveni reformi. Kot je dejal, želi od republikancev slišati, kako nameravajo sami zmanjšati stroške zdravstva in reformirati sistem, da bodo zavarovalnice prenehale diskriminirati bolne.
Obama in demokrati so z zdravstveno reformo izgubili skoraj leto dni, na koncu pa ostali praznih rok, saj so z zmago Scotta Browna v Massachusettsu republikanci dobili 41. glas, s katerim lahko blokirajo odločanje v senatu. Ankete kažejo, da si Američani želijo reforme, vendar ne sprejemajo tega, kar so pripravili demokrati v senatu, med drugim zato, ker bi predlog prinesel višje stroške za posameznike.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.