Združene države Amerike so v Nemčijo izgnale nekdanjega paznika v nacističnem koncentracijskem taborišču Jakiwa Palija. "Predsedniku Donaldu Trumpu in njegovi ekipi je po obsežnih pogajanjih uspelo zagotoviti Palijevo deportacijo v Nemčijo in okrepiti sodelovanje ZDA s ključno evropsko zaveznico," je sporočila Bela hiša.

Nemški zunanji minister je potrdil, da je Nemčija sprejela Palija ter pri tem navedel "moralno dolžnost" Berlina v luči nacističnih zločinov. Uradni Berlin se je sicer dolgo otepal sprejetja Palija, ki ni nemški državljan, sprejeti pa ga nista želeli niti Poljska niti Ukrajina.
Nemški mediji poročajo, da je v torek zjutraj pristal na letališču v Duesseldorfu, od koder so ga odpeljali v dom za starejše. Nemško tožilstvo naj bi sicer že leta 2015 odprlo kriminalistično preiskavo proti njemu, a jo kasneje opustili zaradi pomanjkanja dokazov, piše France24.
Palij se je rodil na ozemlju današnje Ukrajine. Kot paznik je delal v nacističnem taborišču Trawniki na Poljskem, kjer je v času druge svetovne vojne umrlo več kot 6000 ljudi. Leta 2001 je priznal, da se je spomladi 1943 usposabljal na območju taborišča. V sodnih dokumentih ameriške vlade je navedeno, da so moški, ki so se usposabljali v Trawnikih sodelovali pri izvajanju načrta Tretjega rajha o pobojih Judov na Poljskem oziroma t.i. operaciji Reinhard.

3. novembra 1943 je bilo več kot 6000 moških, žensk in otrok, zaprtih v taborišču Trawniki, ustreljenih. "V enem samem grozljivem dnevu novembra 1943 je bilo vseh 6000 zapornikov nacističnega taborišča, kjer je bil Jakiw Palij paznik, sistematično umorjenih," je dejal Eli Rosenbaum, takratni direktor urada pravosodnega ministrstva za posebne preiskave.
"S tem ko je pomagal preprečiti pobeg zapornikov je Palij igral nepogrešljivo vlogo pri tragični usodi, ki so jo doživeli v rokah nacistov," je še dodal.
Leta 1949 je imigriral v ZDA in leta 1957 tudi dobil ameriško državljanstvo. Ameriškim oblastem je prikril svojo nacistično preteklost, zlagal se jim je, da je med drugo svetovno vojno delal na kmetiji in v tovarni.

Jakiw Palij je v newyorškem Queensu živel več kot 50 let. Sodišče v New Yorku je Paliju avgusta 2003 zaradi povezav z nacisti odvzelo ameriško državljanstvo. S tem je sodišče postavilo temelj za odlok o njegovi deportaciji, ki so ga sprejeli leta 2004. Leta 2005 so zavrnili tudi njegovo pritožbo na izgon.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.