Še naprej ostaja sporna vloga prihodnjega vodje varnostnih služb v Gazi Mohameda Dahlana, ki naj bi vodil boj proti nasilnim akcijam. Imenovanje Dahlana namreč zavrača palestinski voditelj Jaser Arafat. Sicer pa naj bi po palestinskih navedbah Arafatu pri oblikovanju nove vlade uspelo v mnogočem uveljaviti svoje zahteve. Čeprav je imel pri oblikovanju le posredno besedo, je dosegel ponovno imenovanje Sajeba Erekata in Jaserja Abeda Raba, ki veljata za Arafatu popolnoma zvesta politika, za ministra. Erekatu in Rabu naj bi Abas sprva ponujal le položaj državnega sekretarja, kar pa sta zavrnila. Palestinski voditelj naj bi sicer onemogočil imenovanje vsaj še enega politika za ministra, ki naj bi mu jasno nasprotoval.
Izrael pripravljen omiliti sankcije?
Nek neimenovani izraelski predstavnik je medtem sporočil, da bi bil Izrael po oblikovanju nove Abasove vlade pripravljen omiliti sankcije, ki jih je uvedel proti palestinskemu ljudstvu. "Če bo imela Abasova vlada resnične pristojnosti in bo s spoštovanjem reda in zakona začela boj proti terorizmu, bomo pripravljeni omiliti blokado, izpustiti palestinske zapornike in pospešiti sredstva, ki smo jih dolžni Palestincem," je dejal.
Izraelski časnik Jediot Aharonot je medtem objavil javnomnenjsko raziskavo, ki je pokazala, da skoraj polovica Izraelcev ocenjuje, da bo konec vojne v Iraku povečal možnosti za dosego mirovnega sporazuma s Palestinci. Tako je menilo 48 odstotkov vprašanih, medtem ko jih je bilo 40 odstotkov prepričanih, da konec vojne v Iraku ne bo prinesel nobene spremembe. 10 odstotkov jih je menilo, da bo konec vojne zmanjšal možnosti za dosego mirovnega sporazuma, ostali pa niso imeli mnenja. Obenem 64 odstotkov Izraelcev ocenjuje, da si izraelski premier Ariel Šaron želi doseči dokončni mirovni dogovor s Palestinci, pri tem pa jih 54 odstotkov meni, da mu bo to uspelo. Anketo je za izraelski časnik opravil inštitut Dahaf, in sicer med 500 Izraelci.