Palestinska delegacija je libanonske organizatorje obtožila, da so Arafatu preprečili govor prek video konferenčne zveze. Organizatorji vztrajajo, da gre za nesporazum, ker ta ni hotel počakati, da pride na vrsto. Govor Arafata iz Ramale je sicer v živo prenašala televizija Al Džazira.

Arabski pogoji za mir
Saudski prestolonaslednik, princ Abdulah, je udeležencem vrha Arabske lige, ki se je danes začel v Bejrutu, uradno predstavil mirovno pobudo za Bližnji vzhod. Kot je bilo pričakovati, predlog predvideva, da bi arabske države priznale Izrael, če se umakne z ozemelj, ki jih je zasedel leta 1967. Princ Abdulah je tokrat dodal, da mora Izrael priznati palestinsko državo z Jeruzalemom kot glavnim mestom in pravico do vrnitve palestinskih beguncev. Palestinski voditelj, ki se vrha ne udeležuje, je pobudo pozdravil in jo opisal kot "hrabro".
Predsedujoči vrhu, libanonski predsednik Emil Lahud je arabske države medtem opozoril, naj ne podležejo mednarodnim pritiskom za ustavitev palestinske vstaje, intifade, in palestinskega odpora proti Izraelu v zameno za ustavitev nasilja, ne pa za odpravo izraelske zasedbe palestinskih ozemelj in povrnitev pravic Palestincem.
Kofi Annan podprl savdski mirovni predlog
Udeležencem vrha je spregovoril tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan. Udeležence je pozval k odločni podpori savdskega mirovnega predloga, svetu in sprtima stranema pa naj dokažejo, da se ne bodo ustrašili pred odločitvami, pomembnimi za mir. "Ta načrt, ki je osnovan na načelu zemlja za mir, ponuja jasne in prepričljive obete za prihodnost. Doslej ni bilo še nikoli tako nujno vzpostaviti mir in stabilnost na Bližnjem vzhodu," je povedal Annan.
Generalni sekretar ZN je izraelskega premiera Šarona in palestinskega voditelja Arafata še pozval, naj "potrdita strateško izbiro miru na podlagi pravične, trajne in globalne rešitve".
Udeležba na vrhu močno okrnjena

Jaser Arafat se po večih srečanjih izraelskih oblasti, ki so odločale o njegovem potovanju v Bejrut, sam odločil, da se srečanja ne bo udeležil, ker izraelski vladi ne želi dati možnosti, da bi mu preprečila vrnitev na palestinska ozemlja.
Palestinski voditelj, ki se arabskega vrha ne udeležuje prvič od prevzema vodstva PLO leta 1969, je za španski časnik El Pais povedal, da se je že seznanil z vsemi podrobnostmi savdske mirovne pobude, obenem pa poudaril nujnost za ohranitev doslej podpisanih sporazumov med Izraelci in Palestinci. Mir namreč ni pomemben le za Palestince, temveč tudi za Izraelce, celoten Bližnji vzhod in stabilnost v svetu, je še dejal Arafat.
Vrh je tudi sicer precej okrnjen, saj se ga številni voditelji arabskih držav ne bodo udeležili. Tako med udeleženci poleg egiptovskega predsednika Mubaraka ni tudi libijskega voditelja Gadafija, iraškega predsednika Huseina in še nekaterih drugih voditeljev. Tudi jordanski kralj Abdulah II. je na vrh poslal le svojega predstavnika. Mubarak in jordanski kralj se vrha ne udeležujeta vrha iz "varnostnih razlogov", za ta korak pa naj bi se odločila potem, ko sta prejela informacije, da v Bejrutu obstaja tveganje za njuno varnost.