Izraelska vojska je malo po jutranji molitvi eno od raket izstrelila pred mošejo in pri tem ubila 67-letnega šejka Ahmeda Jasina, duhovneha vodjo skrajnega palestinskega gibanja Hamasa. Gre za umor najvišjega palestinskega predstavnika v zadnjih 16-ih letih. Med žrtvami sta tudi najmanj dva telesna čuvaja pokojnega šejka.
Pogreb Jasina je na ulice Gaze privabil več kot 200 tisoč ljudi, ki so se ulice preplavili v več kilometrov dolgi koloni. Jasina so pokopali na pokopališču mučenikov v Gazi šejk Radwan.
Palestinske organizacije napovedale akcije
Hamas je že napovedal maščevanje in zagrozil, da odslej ne bo varen noben izraelski dom. "So morilci prerokov in danes so ubili muslimanski simbol. Poskušali so ubiti veliko več kot le ubiti šejka Ahmeda Jasina, želeli so uničiti palestinsko stvar," je dejal Abdel Aziz al-Rantissi, ki je bil lansko poletje sam tarča izraelskih raket. "Videli boste dejanja, ne besede," je dejal vodja Hamasa Abdel Aziz al Rantisi. "S tem dejanjem se je začela vojna," je dodal. Rantisi je prav tako poudaril, da se bodo islamske skupine z vsega sveta združile in se maščevale za smrt šejka Jasina.
Po njegovih besedah so naslednja tarča napadov lahko tudi ZDA. "Sionisti niso izvedli operacije brez privolitve teroristične ameriške administracije, zato mora ta prevzeti odgovornost za ta zločin," piše v Hamasovem sporočilu.
Skrajno gibanje Brigade Ezedina al-Kasama pa je zapisalo, da je "tisti, ki se je odločil ubiti šejka Jasina, sprejel odločitev za pokol na stotine sionistov". Tudi to gibanje je menilo, da Izrael tega ni storil brez zelene luči ZDA.
Maščevanje so obljubile tudi Brigade mučenikov Al Aksa. "Vojna, vojna, vojna s sinovi Izraela. Oko za oko, maščevanje bo sledilo v nekaj urah," je zapisalo oboroženo krilo gibanja Fatah palestinskega voditelja Jaserja Arafata.
Vodja skrajnega palestinskega gibanja Islamski džihad, Ramadan Čala je medtem v izjavi, ki jo je danes predvajala arabska televizija Al Džazira, opozoril arabske voditelje, da bodo strmoglavljeni, če ne bodo zaščitili Palestincev.
Washington je medtem pozval obe strani, naj ostaneta mirni. "Preučujemo okoliščine in smo v stalnem stiku z izraelskimi in palestinskimi oblastmi," je dejala neimenovana predstavnica State Departmenta.
Tridnevno žalovanje Palestincev
Izraelska vojska je že zaprla območja Gaze in Zahodnega brega. Izraelski vojaki so na območju Gaze ustrelili tudi dva Palestinca, ki sta po navedbah očividcev metala kamenje na vojake. Na mejnem prehodu Erez med Gazo in izraelskim ozemljem je prišlo do eksplozije.
Na izraelskem avtobusu v Jafi je nek Arabec z nožem zabodel tri potnike in nato, kot so povedali izraelski policisti, pobegnil s kraja dogodka. Šlo naj bi za neke vrste povračilni napad zaradi atentata na šejka Jasina.
V bližini izraelske prestolnice, v kraju Ramat Gan, kjer ima Izrael eno izmed vojaških oporišč, je nek Palestinec s sekiro napadel mimoidoče in – preden so ga obvladali ter aretirali – ranil tri ljudi.
Palestinski premier Kurej je napad označil za "noro in zelo nevarno dejanje, ki bo odprlo vrata kaosu." Palestinski predsednik Jaser Arafat pa je razglasil tridnevno žalovanje na območju Gaze, Zahodnega brega in med Palestinci v izgnanstvu.
Protesti tudi drugod
Ob smrti šejka Jasina so protestirali tudi egiptovski študentje. Na območju univerze Al-Azhar v Kairu - najvišje verske avtoritete med sunitskimi muslimani - se je zbralo okoli 7000 študentov, ki so vzklikali protiizraelska gesla in arabske voditelje pozivali k ukrepanju.
Na libanonskih ulicah je proti smrti šejka Jasina protestiralo na tisoče palestinskih beguncev. Številni so zažigali avtomobilske gume in vihteli zastave Hamasa. V vseh večjih palestinskih begunskih taboriščih v Libanonu so zaprli šole in trgovine.
Iransko zunanje ministrstvo je dogodek označilo za "kriminalno dejanje, ki jasno kaže barbarstvo in državni terorizem sionističnega režima". "Dogodek kaže, da je Izrael sovražnik vsakega posameznega Palestinca," je dodalo ministrstvo.
Napad je nadziral Šaron sam
Kot je poročal izraelski radio, je napad na Jasina ukazal premier Ariel Šaron osebno. Uzi Landau, eden izmed skrajnejših izraelskih ministrov, Hamasovega vodjo primerja z voditeljem teroristične mreže Al Kaida Osamo bin Ladnom, dejal pa je tudi, "da ni dvoma, da je cilj ustvariti mir, miru pa se ne da doseči drugače kot z bojem proti terorju."
Notranji minister Avraham Poraz, ki je glasoval proti umoru šejka Jasina, je dejal, da šejk Ahmed Jasin ni predstavljal nevarnosti za Izrael. Poraz je skupaj s Josefom Lapidom, pravosodnim ministrom iz vrst sredinske stranke Šinuj, glasoval proti napadu na Hamasovega duhovnega vodjo, saj je prepričan, da bo Jasinova smrt povzročila le nov val nasilja na obeh straneh.