Palestinski predsednik Mahmud Abas, ki je včeraj razpustil vlado narodne enotnosti, je za novega premierja imenoval dosedanjega finančnega ministra Salama Fajada. Ta velja za neodvisnega politika, ki ima dobre vezi z vladami zahodnih držav.
Ismail Hanija iz vrst skrajnega gibanja Hamas, ki je bil v vladi narodne enotnosti premier, je sporočil, da ne bo upošteval Abasove odločitve o razpustitvi svoje vlade. Hanija je dejal, da bo ta še naprej delovala kot vlada narodne enotnosti, odločitev palestinskega predsednika pa je označil za prenagljeno. Abas po njegovem tudi ni razmislil o njenih posledicah.
Povedal je še, da njegovo gibanje Hamas nima namena na območju Gaze, ki ga v celoti nadzira, razglasiti države. "Območje Gaze je del domovine in tamkajšnji prebivalci so del palestinskega naroda," je dejal palestinski premier.
Abas je na območju Gaze razglasil izredne razmere. Hanija sicer trdi, da je z zlorabo oblasti sam sprožil tok dogodkov, hkrati pa Fatahu ponuja dialog.
Hamas nadzira Gazo
Hamasovi borci so v četrtek zavzeli še zadnjo trdnjavo Abasovega gibanja Fatah na območju Gaze. Prevzeli so nadzor nad sedežem predsednika Abasa v Gazi in nad stavbo razobesili zeleno Hamasovo zastavo. Pristaši Fataha, ki so ga varovali, naj bi ga predali brez boja.
Številni plenilci so ponoči skoraj popolnoma oplenili sedež predsednika. Medtem ko so se Hamasovci postavljali z zaplenjenimi Fatahovimi avtomobili in orožje ter streljali v zrak, so odnašali pohištvo, hladilnike, satelitske antene in celo vrata. Portreti Abasa in njegovega predhodnika Jaserja Arafata, so ležali po tleh. Nekaj stavb, ki so sestavljale predsedniški kompleks, so požgali.
Pripadniki Hamasa so novinarjem kazali kraj, kjer naj bi po njihovih besedah dva člana Fataha raje storila samomor, kot pa se pustila ujeti. Fatah trdi, da sta bila ubita.
Beg iz Gaze
97 Palestincev, med katerimi so prevladovali Fatahovi borci, je v ribiškem čolnu prispelo z območja Gaze v Egipt. Med begunci so bili pripadniki varnostnih sil, policije, mejnih organov in skupine Mučeniške brigade al Aksa, ki je prav tako povezana z Abasovim gibanjem.
Pristali so v pristanišču El Ariš, okoli 50 kilometrov od meje z Gazo, s seboj pa so imeli petdeset mitraljezov in dvajset minometalcev. Vse so predali egiptovski vojski.
Že v četrtek je 99 palestinskih obmejnih policistov zapustilo položaje na prehodu Rafa in zbežalo v Egipt, isto pa je kljub zaprti meji uspelo tudi dvajsetim civilistom.
Mednarodna skupnost je zaskrbljena
Mednarodna skupnost je danes izrazila zaskrbljenost zaradi vse bolj kritičnih razmer na palestinskih ozemljih. Rusija je Palestince pozvala, naj končajo bratomorni konflikt in obnovijo enotnost. Po mnenju Moskve bi morala mednarodna skupnost, predvsem pa bližnjevzhodna četverica, ponuditi pomoč Palestincem pri preseganju nesoglasij.
Britanska zunanja ministrica Margaret Beckett je obsodila "državni udar" na območju Gaze in poudarila, da želi London še naprej sodelovati z legitimnimi palestinskimi oblastmi. Beckettova je Hamas opozorila, naj ne misli, da bo imel od prevzema oblasti v Gazi kakšne koristi.
Egipt je medtem z območja Gaze odpoklical vso diplomatsko in varnostno osebje. Izrael pa je medtem sporočil, da bi na namestitev mednarodnih sil na ozemlje med območjem Gaze in Egiptom pristal le v primeru, če bi preprečevale tihotapljenje orožja za pripadnike Hamasa.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.