Izraelski visoki politiki naj bi danes preučili, kako odstraniti nedovoljene judovske naselbine na palestinskih ozemljih, k čemur se je izraelski premier Ariel Šaron zavezal na sredinem vrhu palestinskim kolegom Abasom in ameriškim predsednikom Bushem. Predlogu pa ostro nasprotujejo judovski naseljenci.
Z rušenjem nezakonitih judovskih naselij bi lahko začeli izvajati že prihodnji teden, kar je razjezilo številne naseljence. V Jeruzalemu se je namreč zbralo več tisoč judovskih naseljencev, ki nasprotujejo obnovitvi mirovnega procesa in verjamejo, da palestinska ozemlja pripadajo Judom, zato nasprotujejo ustanovitvi palestinske države ne glede na meje.

Večina naseljencev je doslej podpiral trdno vodstvo Ariela Šarona, zaradi zaveze o odstranitvi nedovoljenih naselji pa sedaj nasprotuje njegovim političnim odločitvam. Iz izraelskih varnostnih krogov se je izvedelo, da se pri odstranjevanju naselbin bojijo nasilja radikalnih naseljencev, ki bi lahko na vojake tudi streljali. Izraelska obveščevalna služba Šin Bet se poleg tega boji poskusov atentata na Šarona ali ministre. Skrajni naseljenci naj bi namreč za zaprtimi vrati izrazili mnenje, da bi moral iti Šaron "po isti poti kot (nekdanji izraelski premier Jicak) Rabin", ki ga je leta 1995 umoril judovski skrajnež.
Prihodnji teden naj bi Izraelci in Palestinci obnovili pogovore o varnostnih vprašanjih na najvišji ravni. Po navedbah izraelskega radia se bosta sestala obrambni minister Mofaz in palestinski minister za varnostna vprašanja Mohamed Dablan.
Medtem pa je izraelska vojska ponoči znova vdrla v mesto Rafa na jugu območja Gaze in uničila štiri hiše, nato pa se je umaknila.
Novo srečanje Abasa in Šarona
Izraelski mediji so danes sporočili, da se izraelski in palestinski premier, Ariel Šaron in Mahmud Abas, nameravata kmalu znova srečati, da bi zagotovila uresničevanje bližnjevzhodnega časovnega načrta.

V sredo sta premiera na pritisk ameriškega predsednika Georgea Busha na vrhunskem srečanju v jordanski Akabi postavila temeljni kamen za uresničitev načrta, ki predvideva ustavitev nasilja in ustanovitev neodvisne palestinske države do leta 2005. Palestinski voditelj Jaser Arafat je sicer danes izrazil dvom glede Šaronovih izjav na vrhu v Akabi.
Arafat pa je podvomil v Šaronove izjave v Akabi, saj izraelski premier po njegovih besedah ni sprejel "nobenega konkretnega ukrepa na terenu", je dejal palestinski vodja v Ramali.
EU pozdravlja rezultate vrha
Evropska unija pa je pozdravila rezultate vrha v Akabi, pri tem pa sprte strani na Bližnjem vzhodu pozvala, naj sprejmejo "boleče, a potrebne kompromise" za uresničitev časovnega načrta.
"Jasno je, da so vsi voditelji regije pred zgodovinskimi odločitvami za prihodnost svojih narodov. Napočil je čas, tako za vlade kot za narode, da sklenejo boleče, a potrebne kompromise, ki bodo vodili do oblikovanja demokratične palestinske države ter do garancij za varnost in mir Izraela," je sporočilo grško predsedstvo EU.
Kitajska je medtem zadnji vrhunski zasedanji o Bližnjem vzhodu, v egiptovskem Šarm el Šejku in jordanski Akabi, označila kot "pomembna koraka proti miru in stabilnosti" in pozvala Izraelce in Palestince k uresničevanju bližnjevzhodnega časovnega načrta.