Pet let od zajetja je palestinsko gibanje Hamas izpustilo izraelskega vojaka Gilada Šalita. Potem ko so ga prepeljali v Izrael, je v izjavi za medije dejal, da se počuti dobro. "Seveda, da sem zelo pogrešal svojo družino. Pogrešal sem tudi svoje prijatelje. Zelo vesel bom, če bodo vsi palestinski zaporniki izpuščeni in se bodo tako lahko vrnili k svojim družinam. Upam, da bo ta dogovor vodil do miru med Izraelci in Palestinci ter da bo podlaga za sodelovanje obeh strani," je še povedal v prvem intervjuju po izpustitvi.
Na mejnem prehodu Rafa so ga Palestinci izročili egiptovskim oblastem. Nato so ga egiptovski organi po kratki poti čez puščavo prepeljali do prehoda Kerem Šalom (Vinograd miru), kjer so ga prevzele izraelske oblasti. Od tam pa so ga s helikopterjem prepeljali v vojaško letalsko bazo v osrednjem delu države, kjer se je srečal z družino, pozdravil pa ga je tudi premier Benjamin Netanjahu. Ob tem je premier dejal, da je bila Šalitova izpustitev "velik trenutek'', a je bila cena za to "zelo, zelo visoka."
Pozdravila ga je večtisočglava množica
V domači vasi Micpe Hila na severu Izraela ga je pozdravila večtisočglava množica navdušenih Izraelcev. Številni navdušenci, oblečeni v majice s podobo zdaj že slavnega vojaka, so se v vasi začeli zbirati že več ur pred njegovo vrnitvijo. Nato se je množica zbrala ob cesti do hiše izpuščenega vojaka, kjer so nosili zastave, ploskali in nosili bele vrtnice in nageljne. "Gilad se je varno vrnil domov," so vzklikali in se objemali.
Na svoje domove se je medtem vrnilo že tudi več sto palestinskih zapornikov, ki so v osmih avtobusih že zjutraj iz Izraela dopotovali na mejnih prehod Rafa v Egiptu. V Gazi so jih pričakali vodilni predstavniki Hamasa in njihove družine ter množica okoli 200.000 ljudi. Več avtobusov izpuščenih palestinskih zapornikov se je vrnilo tudi na Zahodni breg, kjer jih je v Ramali pozdravil palestinski predsednik Mahmud Abas.
Izrael je v zameno za Šalita danes izpustil 477 Palestincev, nato pa naj bi v dveh mesecih izpustili še drugo skupino 550 palestinskih zapornikov.
Spomnimo ...
Šalita so palestinske sile na meji med Gazo in Izraelom zajele 25. junija leta 2006. Palestinski militantneži so prek podzemnega tunela vdrli na območje Izraela, se vtihotapili v tamkajšnjo vojaško postojanko. Sledilo je streljanje, pri tem sta bila ubita dva Palestinca, na izraelski strani sta prav tako umrla dva vojaka, trije pa so bili ranjeni.
Tri dni pozneje so Šalita v naselju Han Junisu na območju Gaze iskali izraelski vojaki, a brez uspeha, saj so ga Palestinci takrat že prepeljali v Rafo. Spodleteli so tudi številni diplomatski napori, vendar Izrael ni privolil v izmenjavo ujetnikov.
Dogovor je bil dokončno dosežen 11. oktobra letos, v okviru tega pa bo Izrael iz zaporov izpustil čez tisoč Palestincev.
"Razumem, da je težko sprejeti dejstvo, da ti hudobneži, ki so zagrešili gnusne zločine nad vašimi ljubljenimi, ne bodo plačali polne cene, ki bi si jo zaslužili," je sporočil premier Netanjahu. Izrael se je izmenjave veselil. Šalit je namreč precej priljubljen, označevali so ga tudi kot sina vseh, javnomnenjske ankete pa so pokazale, da Izraelci podpirajo zamenjavo tisoč zapornikov za vojaka.
Abas: Niste se zaman žrtvovali
V Ramali je velike množice nagovoril palestinski predsednik Mahmud Abas. "Vaše žrtvovanje, vaši napori in vaše delo niso bili zaman. Žrtvovali ste se, se borili in plačali svojo ceno. Izid svojega boja boste videli z zametki svobodne in neodvisne palestinske države, katere glavno mesto bo Jeruzalem," je dejal v nagovoru.
Abas si želi, da bi bili kmalu izpuščeni tudi Marvan Barguti, Arvan Sadat in Ibrahim Hamid. Barguti je palestinski politik, za katerega mnogi menijo, da je vodil prvo in drugo palestinsko vstajo. Sadat je v Izraelu obsojen zaradi atentata na izraelskega ministra za turizem leta 2001. Hamid pa je bil Hamasov vojaški poveljnik na Zahodnem bregu, maja 2006 pa so ga prijeli izraelski vojaki. Obtožen je za smrt 96 izraelskih civilistov.
Prihodnji pogovori bodo temeljili na ustanovitvi palestinske države z mejami iz leta 1967. Politiko naselbin bi morali popolnoma opustiti, v ospredju pa bo tudi vprašanje zapornikov. Za Abasom je zbrane Palestince v Ramali nagovoril tudi Hasan Jusef, ugledni predstavnik Hamasa.
ZN zadovoljni z izmenjavo
Odzval se je že generalni sekretar ZN Ban Ki Mun, ki upa, da bo izmenjava ujetnikov pripomogla k mirovnemu procesu. "S to izmenjavo zapornikov sem danes po veliko veliko letih pogajanj zelo zadovoljen. Združeni narodi so pozivali h končanju nesprejemljivega pridržanja Gilada Šalita in izpustitvi vseh Palestincev, katerih človekove pravice so bile kratene ves čas," je pojasnil ob koncu svojega tridnevnega obiska v Ženevi.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.