S tem želijo Palestinci pritisniti na Izrael, da uresniči mnenje sodišča, to je takoj prenehati gradnjo, že zgrajene dele zidu pa porušiti. Naj spomnimo, da je meddržavno sodišče (ICJ) v Haagu gradnjo zidu v petkovem posvetovalnem mnenju označilo za nezakonito, to odločitev pa je Palestina označila za zgodovinsko. Prvič doslej je namreč neko mednarodno sodišče razsodilo, da so v vojni leta '67 zasedena ozemlja pod izraelsko okupacijo. Prav zato je zid, ki naj bi jih poskušal tudi dejansko priključiti Izraelu, nelegalen. "To ni zgolj odločitev, je dokaz, da ves svet podpira Palestince v boju proti nepravičnemu, rasističnemu zidu, ki nam ga ne sme nihče vsiliti. Ta zid bo izginil!" je zatrdil palestinski predsednik Jaser Arafat.
Arabska liga je določitev razglasila za zmago vseh Arabcev. Že naslednji teden naj bi v Generalni skupščini Združenih narodov zahtevala rušitev spornega zidu. "Odgovornost Združenih narodov je, da določijo mehanizme, ki bodo Izrael prisilili k spoštovanju odločitve sodišča," je menil palestinski premier Ahmed Kurej.
Palestinski predstavnik pri ZN Naser Al-Kidva je potrdil, da bodo palestinske oblasti vprašanje izraelskega varnostnega zidu predložile v Generalno skupščino in Varnostni svet ZN. "Najprej se bomo obrnili na Generalno skupščino, ki je zaprosila za mnenje ICJ, nato pa še na Varnostni svet," je Al-Kidva dejal za časnik Al-Ajam s sedežem v Ramali. Kot je še poudaril, se palestinske oblasti ne bodo pogajale z Izraelom glede spornega zidu. Po mnenju Al-Kidve mora Izrael ustaviti gradnjo zidu, uničiti že zgrajene dele in Palestincem plačati odškodnino za utrpelo škodo.
ZDA nasprotujejo odločitvi Haaga
Izrael se je obrnil na Washington, naj jim pomaga preprečiti kakršnokoli resolucijo Varnostnega sveta ZN, potem ko je ICJ presodil, da je izraelski varnostni zid nelegalen. Informacijo je razkril zunanji minister Silvan Šalom. "Zadevo bo zagotovo obravnaval VS ZN, v Generalni skupščini ZN pa lahko Palestinci zberejo večino, zato smo ameriške uradnike zaprosili, naj preprečijo kakršnekoli resolucijo," je povedal Šalom.
Zato je pričakovati, da bodo Združene države Amerike vsako odločitev zaustavile z vetom v Varnostnem svetu. V ZDA menijo, da je izraelski varnostni zid v nasprotju z mednarodnimi pravom. Bojijo se, da bo petkovo posvetovalno mnenje Meddržavnega sodišča v Hagu (ICJ), da je varnostni zid, ki ga Izrael gradi na Zahodnem bregu, nezakonit, negativno vplivalo na bližnjevzhodni mirovni proces. "Naše stališče ostaja, da je bila odločitev meddržavnega sodišča neumestna. Lahko celo ovira skupne napore, da bi s pogajanji dosegli mir med Izraelci in Palestinci," je izjavil Richard Boucher, iz zunanjega ministrstva ZDA. Kot je poudaril, bi zgolj pogajanja lahko vodila v rešitev bližnjevzhodnega konflikta ter v ustanovitev palestinske države.
Izrael sodišče obtožuje, da jim odreka pravico do obrambe pred terorističnimi napadi. Hkrati poudarjajo, da bo zid stal le dokler bo potrebno. "Že več kot leto dni ponavljamo, da lahko ograjo premaknemo, če dosežemo dogovor s Palestinci," je zatrdil Silvan Šalom, izraelski zunanji minister.
Demokratski kandidat za ameriškega predsednika John Kerry pa je izrazil razočaranje nad mnenjem sodišča. Kot je ob robu nastopa v okviru predvolilne kampanje v mestu Beaver v zvezni državi Virginija menil Kerry, je varnostni zid legitimen odgovor na terorizem in tako pomembno sredstvo Izraela za boj proti terorizmu.
Sodišče od Izraela zahteva, naj poruši dele zidu na zasedenih ozemljih ter plača odškodnino. Združene narode, še posebej na Generalno skupščino in Varnostni svet pa je sodišče pozvalo naj 'podvojijo napore' za končanje izraelsko-palestinskega konflikta, ki po mnenju omenjene institucije predstavlja grožnjo svetovnemu miru.
"Gradnja in namen zidu sta v nasprotju z mednarodnimi zakoni," je zapisano v enem od dokumentov, ki jih je predstavil ICJ. Sodišče je ob tem ocenilo, da ima Izrael pravico do samoobrambe, da pa z njo ne more legitimizirati gradnje zidu.
Sodišče je tudi zapisalo, da bi zid, če bi bil dokončan predstavljal aneksijo palestinskih ozemelj in da prestavlja oviro palestinski samoupravi. V svojem poročilu je sodišče zapisalo, da so tudi judovska naselja na zasedenih ozemljih v nasprotju z mednarodnim pravom.
Meddržavno sodišče je tudi zahtevalo, da Izrael takoj preneha z gradnjo zidu na Zahodnem bregu in podre dele zidu, ki so zgrajeni na okupiranih ozemljih ter poplača škodo, ki je nastala z gradnjo zidu.
V Gazi eksplozija avtomobila in smrt mlade Palestinke
V Gazi je eksplozija popolnoma uničila avtomobil, v katerem so se peljali trije Palestinci. V eksploziji so umrli štirje ljudje, med njimi trije vojaki, pripadniki palestinskega uporniškega komiteja. Četrta žrtev je motorist, ki se je v času eksplozije vozil v bližini judovske naselbine Netzarim.
Za napad je Palestina že obsodila Izrael, ki pa zavrača obtožbe, da je avtomobil eksplodiral zaradi iz helikopterja izstreljene rakete, tankovskega obstreljevanja ali kakega drugega napada. Palestinci menijo, da so črni Mercedes-Benz, ki se je z obalnega dela Gaze peljal proti središču puščave, razstrelili z izstrelkom iz helikopterja ali s tanka.
V streljanju izraelske vojske v Rafi na jugu območja Gaze pa je bila ubita 16-letna Palestinka. Dekle je bilo ustreljeno v glavo pred svojim domom. Po navedbah očividcev naj v mestu ne bi prišlo do spopadov.
Neka noseča Palestinka je bila medtem huje ranjena v streljanju izraelske vojske v Bejt Hanunu na severu Gaze. Po navedbah očividcev je bila nosečnica skupaj z drugo žensko ranjena, ko je izraelska vojska streljala na skupino Palestink. Mati ene od ranjenih je dejala, da je skupina žensk z belimi zastavami v rokah odšla kupit vodo in živila v Bejt Hanun, ko jih je presenetilo streljanje. Izraelski vojaški viri pa so zatrdili, da so skušali vojaki z opozorilnimi streli razgnati skupino Palestincev, ki se je zbrala blizu njihove postojanke.