''Če imajo Izraelci jedrsko orožje, potem imajo do tega pravico tudi Egipčani, Sirci in Savdijci. Celo Palestinci bi morali imeti možnost jedrske oborožitve, saj jih imajo tudi njihovi nasprotniki. Zakaj ne,'' se v pogovoru za Sky News sprašuje libijski voditelj Moamer Gadafi. ''Če tega nočemo, potem moramo Izraelce razorožiti jedrskega orožja in jedrskih sposobnosti,'' je nadaljeval.

Libija je sicer napovedala, da se odpoveduje orožju za množično uničevanje leta 2003, da bi tako izboljšala odnose z zahodom. Na vprašanje, ali bi moral iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad narediti isto, pa je odgovoril, da po navedbah Irana slednji sploh ne proizvaja jedrskega orožja. ''Iran je doslej dejal, da le bogati uran, ne pa da proizvaja jedrsko orožje. Če bi počeli to, potem bi bili vsi, tudi mi, proti njim. Vendar doslej še niso sporočili, da to počnejo,'' je dejal Gadafi.
Dolgoletni voditelj je spregovoril tudi o britansko-libijskih odnosih, ki jih je označil za zelo, zelo dobre. "Imamo gospodarske odnose, investicijske, britanska podjetja, britanske banke in seveda tudi naše investicije v Angliji,'' je pojasnil. Po njegovih besedah so bili gospodarski odnosi med Veliko Britanijo in Libijo dobri celo v času dogajanja v zvezi s primerom Lockerbie.
O Nobelovi nagradi za mir, ki jo je letos dobil predsednik ZDA Barack Obama, pa meni, da je šla v njegove roke prezgodaj. ''Brez nadaljnjega, on je Afričan in mi smo ponosni, da smo Afričani, mi na afriški celini, Afrika kot celota, dali svetu nekoga, ki je je Afričan, da je postal predsednik ZDA,'' je Obamovo afriško poreklo izpostavil Gadafi.
''Vendar pa glede Nobelove nagrade menim, da jo zasluži, ampak da so mu jo dali prav zdaj, pa vidim kot hipokrizijo in menim, da je preuranjena. Ni še časa za to,'' je še dejal.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.