Pakistanski parlament se je zaradi enostransko izvedene akcije, v kateri so ameriški vojaki na pakistanskih tleh brez vednosti pakistanskih organov ubili vodjo teroristične mreže Al Kaida Osamo bin Ladna, zavzel za revizijo odnosov z ZDA. Zavzeli so se za neodvisno preiskavo o omenjeni akciji, ki naj bi predlagala tudi ukrepe, "s katerimi bi preprečili morebitno ponovitev takega incidenta".
Poslanci pa so soglasno sprejeli tudi resolucijo, s katero bodo Natu, ki v sosednjem Afganistanu vodi mednarodno misijo Isaf, prepovedali tranzit preko pakistanskega ozemlja, če ZDA ne bodo prekinile napadov z brezpilotnimi letali na pakistanskem ozemlju. Resolucija take napade ameriške vojske označuje za nesprejemljive.
Samo lani naj bi ameriška vojska na goratem območju na meji med Pakistanom in Afganistanom izvedla več kot 100 napadov proti skrajnežem. Pakistansko vodstvo že ves čas zanika, da bi odobraval take akcije, poznavalci pa trdijo, da Isalamabad pri tem taktično podpira ameriško vojsko. Ker pa je pritisk javnosti zaradi teh napadov vse večji, so se v zadnjih mesecih višji pakistanski uradniki začeli zavzemati za omejitev takih operacij.
Med parlamentarno razpravo so poslancem tudi povedali, da je vodja pakistanskih obveščevalnih služb Ahmed Šuja Paša zaradi akcije, v kateri je bil ubit prvi človek Al Kaide, ponudil svoj odstop, a ga je vojaški poveljnik zavrnil.
Ameriška vojska še vedno napada v Vaziristanu
Nekaj ur pred razpravo v parlamentu pa so ameriški vojaki v Severnem Vaziristanu izvedli že četrti napad z brezpilotnim letalom po smrti bin Ladna. V napadu je bilo ubitih pet skrajnežev.
Policija v mestu Čarsada, kjer sta se včeraj razstrelila dva samomorilska napadalca, pri tem pa je umrlo najmanj 80 ljudi, od tega večina vojaških rekrutov, pa je sporočila, da je našla dele trupel obeh napadalcev. Talibanski predstavnik je včeraj povedal, da za napadom stojijo oni, izvedli pa so ga, da bi maščevali bin Ladnovo smrt.
Še več žrtev včerajšnjega napada
Pakistanske oblasti so danes tudi sporočile, da je v včerajšnjem samomorilskem napadu na severozahodu države umrlo 89 ljudi, kar je 9 več, kot smo poročali včeraj. Odgovornost za napad so prevzeli talibani, ki so dejali, da so s tem maščevali smrt bin Ladna.
Odzval pa se je tudi generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen, ki je pozval pakistanske oblasti, naj sodelujejo z zahodnimi državami v boju proti talibanskim skrajnežem. "Ta napad je močno opozorilo, da morajo biti Pakistan in zavezniki enotni, če želijo premagati nasilje skrajnežev," je zapisal v pismu pakistanskemu predsedniku Asifu Aliju Zardariju.
Mušaraf se vrača kljub nalogu za aretacijo
Nekdanji pakistanski predsednik Pervez Mušaraf se namerava prihodnje leto vrniti v domovino in sodelovati na parlamentarnih volitvah. Novinarjem v Dubaju je namreč po poročanju lokalnega časnika The National povedal, da bo najkasneje 23. marca, ko je dan državnosti v Pakistanu, prišel v Lahore.
Pervez Mušaraf je kot vrhovni poveljnik vojske prišel na oblast v Pakistanu leta 1999 z državnim udarom. Sredi leta 2001 je zaprisegel kot predsednik Pakistana in na tem položaju ostal do avgusta 2008, ko je bil zaradi obtožb zlorabe položaja in protestov prisiljen odstopiti. Nasledil ga je sedanji predsednik Asif Ali Zardari, vdovec nekdanje premierke Benazir Buto, ki je bila ubita v atentatu 27. decembra 2007.
Mušaraf trenutno živi v Londonu, v primeru vrnitve v domovino pa bi ga aretirali. Pakistansko sodišče je namreč februarja letos izdalo nalog za njegovo aretacijo v zvezi z atentatom na Benazir Buto. Tožilstvo mu očita, da je vedel za načrte talibanov, vendar ni storil ničesar, da bi preprečil uboj te opozicijske voditeljice.
"Mušaraf je dejal, da ni sklenil nobenih dogovorov s pakistansko vlado ali kakšno politično stranko, s katerim bi si zagotovil varno vrnitev, in prav tako tudi ni iskal podpore tujih vlad," je v današnji izdaji zapisal časnik The National. "Pojasnil je, da se namesto tega osredotoča na krepitev svoje stranke in priljubljenosti med ljudmi," je še dodal.
Mušaraf je oktobra lani v Londonu ustanovil stranko Liga vseh muslimanov Pakistana, s katero namerava nastopiti na parlamentarnih volitvah leta 2013 kot civilist.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.