Za začasno izključitev Pakistana se je skupnost narodov odločila, potem ko je pakistansko vrhovno sodišče omogočilo predsedniku Pervezu Mušarafu, da bo državo vodil kot civilni predsednik. Sodišče je včeraj zavrnilo vse pritožbe, ki so bile vložene zoper njegovo izvolitev za predsednika 6. oktobra.
Izredne razmere ostajajo
Danes je vrhovno pakistansko sodišče zavrnilo vse pritožbe proti predsedniku Mušarafu, ki so se nanašale na uvedbo izrednih razmer. Sodišče je predsedniku naložilo, da mora zagotoviti svobodne in pravične parlamentarne volitve, ki bodo 8. januarja prihodnje leto. Kot je v sredo napovedal pakistanski generalni tožilec Malik Mohamed Kajum, naj bi Mušaraf slekel vojaško uniformo še ta teden, verjetno v soboto.
Odbor Commonwealtha je v četrtek pojasnil, da trenutne razmere v Pakistanu predstavljajo kršitev temeljnih vrednot organizacije, katerih posledica je izključitev iz organizacije. Po besedah sekretarja organizacije Dona McKinnona, Pakistan bo iz Commonwealtha izključen, dokler v državi ne bosta ponovno vzpostavljena demokracija in pravna država.
Opozicija se oglaša
Po odločitvi vrhovnega sodišča je pakistanski opozicijski voditelj, nekdanji pakistanski premier Navaz Šarif, napovedal svojo vrnitev v domovino. Tiskovni predstavnik vlade ni želel pojasniti, kaj se lahko zgodi v primeru Šarifove vrnitve. Ob zadnjem poskusu vrnitve v Pakistan je bil Šarif izgnan v Savdsko Arabijo.
Zavrnili obtožbe
Zunanje ministrstvo v Islamabadu je odločitev odbora Commonwealtha označilo za "nerazumno in neutemeljeno". V uradnem odzivu je ministrstvo sporočilo, da odbor Commonwealtha ni upošteval, da je v Pakistanu "resna notranjepolitična kriza".
Predstavniki vlade so še sporočili, da so v preteklih dneh spustili iz zaporov več kot 3400 oseb, ki so bile pridržane v času izrednih razmer.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.