Pakistanska vlada načrtuje okrepitev prizadevanj za reševanje in pomoč prizadetim v najhujših poplavah v zadnjih 80 letih. Poplave so povzročile veliko večje opustošenje, kot so sprva predvidevali.
Pakistanski premier Jusuf Raza Gilani se je po obisku prizadetih območij v četrtek zvečer sešel s predsednikom Asifom Alijem Zardarijem, s katerim sta se strinjala, da je potrebna "množična mobilizacija virov, vključno z morebitno prerazporeditvijo proračunskih sredstev", so po dvournem srečanju sporočili iz predsedniške palače.
Zardari, ki je sopredsednik vladajoče Pakistanske ljudske stranke (PPP), je tudi strankarske veljake pozval, naj pomagajo predvsem pri postavljanju taborišč za žrtve poplav. Premier in predsednik pa sta se tudi dogovorila, da bosta sklicala srečanje predstavnikov pokrajinskih vlad in vseh strank.
Uničujoče poplave, ki jih je sprožilo neobičajno močno monsunsko deževje, so doslej zahtevale okoli 1600 življenj in prizadele 14 milijonov ljudi. Državo je ob tem v četrtek zajel že drugi poplavni val, ki bi lahko opustošil nova območja.
V provinci Pandžab v osrednjem delu Pakistana in provinci Sind na jugu države tako za danes in prihodnje dni napovedujejo vnovično zaostritev razmer. Iz mesta Džakobabad na jugu Pakistana, ki šteje okoli 400.000 prebivalcev, zato beži na tisoče ljudi, saj utegnejo reke v kratkem prestopiti bregove in poplaviti mesto. Džakobabad je po Muzafargarju v Pundžabu drugo večje pakistansko mesto, ki ga morejo zaradi tokratnih poplav evakuirati.
Medtem so Združeni narodi danes opozorili, da se med žrtvami poplav širijo bolezni, kot so vročica, prebavne težave in kožne bolezni. Bolezni, ki se prenašajo z vodo, predstavljajo novo veliko nevarnost, saj bi lahko zaradi njih število smrtnih žrtev poplav občutno naraslo. Da bi preprečili širjenje teh in drugih bolezni, humanitarni delavci vzpostavljajo začasne ambulante, delijo milo ljudem ter razdeljujejo opremo za čiščenje vode.
Žrtve poplav pa se morajo poleg vseh drugih težav sedaj soočati še s tem, da podnevi pomoči v hrani ne prejemajo. Ker se je ta teden začel muslimanski postni mesec ramadan, jim namreč vlada in humanitarne organizacije hrano dostavljajo le zvečer in pred jutrom.
Pakistanska vlada je namreč po zakonu dolžna spoštovati ramadan, zaradi lokalnih običajev pa jih spoštujejo tudi humanitarne organizacije. Ljudje, ki so v poplavah izgubili vse, se tako postijo – pa če si tega želijo ali ne.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.