Premier Borut Pahor si ne želi, da bi palestinske oblasti jeseni v ZN iskale priznanje enostransko razglašene neodvisnosti, saj bi to po njegovem mnenju dodatno zamajalo zaupanje med Izraelci in Palestinci in tako še otežilo iskanje sporazumne rešitve za "problem vseh problemov". Kot je pojasnil ob robu tridnevnega uradnega obiska v Izraelu in na palestinskih ozemljih, je njegovo osebno mnenje, da bi takšno ravnanje Palestincev še dodatno otežilo prizadevanje za ponoven zagon neposrednih pogajanj med stranema.
Obenem Pahorja, ki se bo danes v Ramali srečal s palestinskim premierjem Salamom Fajadom in predsednikom Mahmudom Abasom, skrbijo tudi morebitne razlike, ki bi nastale v mednarodni skupnosti pri odločanju o podpori za takšno resolucijo. "Tako da bom izrazil upanje tudi v pogovorih z oblastmi v Ramali, da se to ne bi zgodilo, ker bi tudi mednarodno skupnost pahnilo v situacijo, kjer bi se morala odločati med eno in drugo stranjo – to ni dobro za uspešen konec pogajanj."
Slovenija svojega stališča do priznanja palestinske države še ni oblikovala v celoti. Kot so pojasnili diplomatski viri v Jeruzalemu, bo veliko odvisno tudi od same vsebine resolucije, ki bi jo Palestinci vložili v ZN. Je pa prejšnji mesec zunanji minister Samuel Žbogar povedal osebno mnenje, "da je verjetno trenutek, ko moramo začeti resno razmišljati in začeti prve korake do priznanja Palestine". Kot je takrat povedal Žbogar, so "mnogi mnenja, da bi bilo potrebno, da čim več držav prizna Palestino in jo s tem postavi v bolj enakopraven položaj z Izraelom v medsebojnih pogajanjih," in tudi, da bi bili Palestinci pripravljeni s tem počakati, če bi prišlo do resne pobude glede pogajanj.
Pahor med svojim obiskom poudarja prav pomen pogajanj med Izraelci in Palestinci o dokončni rešitvi spora. "Mislim, da je zdaj zrel trenutek za obe državi, da dosežeta neki sporazum, ker so mednarodne okoliščine v soseščini bistveno bolj nemirne, kot so bile pred nekaj leti."
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.