V Libiji se je začel dvodnevni vrh med EU in Afriko, ki se ga udeležuje okoli 80 voditeljev držav z obeh kontinentov, med njimi tudi slovenski premier Borut Pahor.
Začetek vrha pa je začinil libijski voditelj Moamer Gadafi, ki je zagrozil evropskim državam, da bo takoj ustavil svoja prizadevanja za zaustavitev ilegalnega priseljevanja iz Afrike v članice Unije, če ne bo deležen finančne in tehnične podpore. Če se bo to zgodilo, bo "krščanska, bela" Evropa postala "črna", je pred predsedniki, premierji in ministri iz 27 članic EU in 53 afriških držav dejal Gadafi. Prav skupen boj proti nezakonitemu priseljevanju iz afriških držav naj bi bil ena izmed osrednjih tem vrha EU in Afrike. Libija, prek katere potuje večina nezakonitih priseljencev v Evropo, za prizadevanja za zaustavitev ilegalnega priseljevanja zahteva pet milijard evrov letno. Toda Evropa je bila za zdaj precej gluha za tovrstne pozive; prejšnji mesec je Bruselj Libiji namenil le 50 milijonov evrov za prihodnji dve leti kot pomoč za nadzor meja in zaščito ekonomskih migrantov.
V Tripoliju naj bi voditelji sicer poglobili sodelovanje, ki ga je decembra 2007 v Lizboni začrtala skupna strategija EU-Afrika. Ta naj bi postavila temelje razvojnega sodelovanja in okrepila sodelovanje na vseh področjih. Kot je dejal predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, bo okrepljeno in intenzivnejše sodelovanje koristilo obema celinama, predvsem pa razvoju afriških držav.
Pričakovati je, da bo vrh EU in Afrike sprejel tudi skupno sporočilo ob začetku podnebnega vrha v Cancunu. Prav tako pa naj bi se voditelji obeh kontinentov dotaknili varnostnih vprašanj in energetske preskrbe.
Pahor na pot že v nedeljo
Pahor se je v Libijo odpravil že v nedeljo, saj je imel zvečer na programu srečanje s predsednikom libijske vlade Al Bagdadijem Al Mahmudijem. Pogovarjala naj bi se predvsem o gospodarskem sodelovanju med državama. Pahor pa se je ob vrhu v Libiji sestal tudi z libijskim voditeljem Moamerjem Gadafijem.
Pahor je sicer Libijo obiskal že četrtič letos. Zadnjič je bil tam septembra, ko se je dogovoril za pol milijarde evrov vreden posel. Sicer pa se je Libijo v zadnjih dneh omenjalo predvsem v povezavi s športnim parkom Stožice, kamor je Libijska investicijska družba po Pahorjevih besedah pripravljena vložiti 30 milijonov evrov.
Al Bašir odpovedal sodelovanje
Precej prahu je medtem dvignila morebitna udeležba Sudana na vrhu, saj je Mednarodno kazensko sodišče (ICC) za sudanskega predsednika Omarja al Baširja zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti v Darfurju izdalo zaporni nalog. Iz Kartuma so nato v nedeljo sporočili, da se al Bašir vrha ne bo udeležil.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.