Slovenskega premierja Boruta Pahorja, ki zaključuje prvi uradni obisk kakega predsednika slovenske vlade v Libiji, je danes sprejel dolgoletni libijski voditelj Moamer Gadafi. Ob tej priložnosti sta premierja spremljala tudi minister za gospodarstvo Matej Lahovnik in minister za promet Patrick Vlačič ter gospodarska delegacija.
Pahor je v včerajšnji izjavi za javnost po koncu srečanja z libijskim premierjem El Baghdadijem Ali El Mahmodijem uvodoma izrazil zadovoljstvo nad uspešno opravljenimi pogovori, ki so bili v prvi vrsti posvečeni poglobitvi sodelovanja med Slovenijo in Libijo na področju gradbeništva, energetike (nafta in zemeljski plin), telekomunikacij, farmacevtike, kmetijstva, oskrbe s pitno vodo, turizma in mnogih drugih področjih. Premierja sta se strinjala, da je možno povečanje prisotnosti slovenskih podjetij v Libiji predvsem na področju gradbeništva, saj Libija načrtuje številne infrastrukturne projekte na področju cestnih povezav.
Pahor je obisk sklenil z otvoritvijo Slovensko-libijske poslovne konference, kjer je v svojem nagovoru poudaril predvsem odločitev Slovenije, da kljub trenutni gospodarski in finančni krizi odpre svoje trge za tuje investitorje. Ob tem je dejal, da bo s poslovneži, ki jih zanimajo ti trgi po Libiji obiskal tudi Združene arabske emirate in Egipt. "Včeraj smo na pogovorih dobili prijateljsko sporočilo libijske oblasti, pregledali smo možnosti gospodarskega sodelovanja in se dogovorili za dolgoročne skupne projekte," je še dejal premier Pahor.
Pahor je od dolgoletnega libijskega voditelja, brez katerege se v državi nič ne zgodi, prejel v dar dve kameli, slovenski premier pa je gostitelju podaril lipicanca.
Sodelovanje na področju gospodarstva
Ob robu poslovnega foruma sta ministra za gospodarstvo Slovenije in Libije podpisala Memorandum o sodelovanju na področju gospodarstva. Na pobudo libijskih poslovnežev na poslovni konferenci je bil prav tako podpisan tudi dogovor o ustanovitvi Libijsko-slovenskega poslovnega sveta, ki bo združeval gospodarstvo obeh strani.
Libijska stran izpostavila, da ima za investicije trenutno na razpolago približno 65 milijard evrov, ki bi jih vložila tudi v slovenska podjetja. Slovenska stran je to pobudo pozdravila, slovenski vladni predstavniki pa niso izključili niti možnosti libijskih vlaganj v paradne konje slovenskega gospodarstva. Poleg tega ima Libija pripravljenih 45 milijard evrov za infrastrukturne projekte znotraj države, pri čemer si del kolača obetajo tudi slovenska podjetja. Po nekaterih informacijah naj bi se podjetju SCT obetal 900 milijonov evrov vreden posel gradnje avtoceste pred Bengazijem.
Ob koncu obiska se je slovenski premier Pahor v spremstvu libijskega kolega El Baghdadija Ali El Mahmodija sestal tudi z vodjo države Moamerjem Gadafijem. Premier Pahor in libijski premier sta libijskega vodjo Moamerja Gadafija obvestila o predhodno dogovorjenih sporazumih s področja gospodarstva, kar je ta pohvalil.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.