Slovenski premier Borut Pahor je po srečanju s kosovskim kolegom Hashimom Thacijem povedal, da si želi na mednarodni konferenci videti kosovskega premierja Thacija in tudi srbskega predsednika Borisa Tadića. "Želel bi, da pride tudi Tadič, saj je on zelo pomemben, prav tako pa bi želel, da pride tudi Thaci," je pojasnil Pahor.
Povedal je tudi, da pred konferenco ostajajo odprta še nekatera vprašanja, predvsem pa naj bi šlo za vprašanja v zvezi s simboli, nazivi udeležencev konference, deklaracijo in napisi pred udeleženci. "Ne gre pričakovati, da bi probleme rešili brez napora, saj gre za vrhunski sestanek šefov vlad in držav, ki so bile v sporu, v vojni, ki imajo nerešena mejna vprašanja, ki se medsebojno ne priznavajo," je dejal Pahor. Ob tem je dodal, da je Slovenija kljub vsemu na dobri poti, da nastale probleme v slabih dveh tednih, kolikor še ostaja do konference, vendarle reši.
Povedal je, da je od Thacija dobil zagotovilo, da se bo pri reševanju problemov trudil po najboljših močeh, kot mu je to že v petek zagotovil tudi Tadić, med srečanjem na Ptuju. Ob tem Pahor poudarja, da se mu zdi bistveno zaupanje med voditelji, konferenco pa vidi kot priložnost za pomemben premik v sodelovanju in zaupanju.
Današnji sestanek je označil kot uspešnega, saj "je pokazal dobro voljo kosovskih oblasti, da razumejo tudi probleme Srbije. To se mi zdi izjemnega pomena. Mi smo prijatelji z obema državama in si želimo, da bi našli pravo pot," je še dodal Pahor.
Konferenca najverjetneje brez državnih simbolov
Konference naj bi se udeležili vsi voditelji držav Zahodnega Balkana, med njimi tudi Thaci, Srbija, ki neodvisnosti Kosova ne priznava, pa meni, da mora biti Kosovo na takih srečanjih zastopano v skladu z resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov 1244, torej kot Kosovo-Unmik, ne pa kot Kosovo. V nasprotnem primeru Beograd ne želi sodelovati na konferenci. Kosovske oblasti pa pravijo, da se bodo konference udeležile le, če bodo njihovi voditelji povabljeni kot predstavniki suverene in neodvisne države.
Pahor se je o vprašanjih glede konference pogovarjal s Tadićem in hrvaško premierko Jadranko Kosor. Bolj ali manj so rešili vsa vprašanja, ki so bodisi statusno ali vsebinsko povezana s konferenco, je takrat povedal Pahor, ni pa pojasnil, katera so ta vprašanja. Časopis Delo je v soboto poročal, da naj bi se dogovorili, da na konferenci, ki jo bo odprl predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy, ne bo nobenih državnih simbolov, za konferenčno mizo pa naj bi bili voditelji predstavljeni zgolj z imeni in brez navedb funkcij. Pozneje so v Tadićevem uradu zanikali, da bi bil tak dogovor sprejet.
Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar pa je že v petek na vprašanje, ali je kosovska stran pristala na pogoj Srbije, da bo na konferenci udeležena kot Kosovo-Unmik, pojasnil, da naj bi bila konferenca pripravljena po formuli, ki je že bila uporabljena v formatu EU – da države sodelujejo brez napisov držav in da na srečanju sodeluje tudi Unmik.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.