Tudi v Franciji velja, da novi voditelj dobi 100 dni miru. In Francois Hollande, novi francoski predsednik, že ve, kako jih bo izkoristil.
Izvedel bo nekaj priljubljenih predvolilnih obljub.
Za začetek bo za tri mesece zamrznil cene bencina, čeprav se bo morala država zato odpovedati delu prihodkov iz naslova trošarin. Marca je cena bencina super prvič presegla dva evra.
Prav tako namerava takoj preklicati zvišanje davka na dodano vrednost z 19,6 na 21,2 odstotka, kar je uvedel še Nicolas Sarkozy.
V državnih podjetjih bo ob del prihodkov spravil vodilne. Direktorska plača ne bo smela presegati dvajsetkratnika najnižje plače, torej na leto ne bodo smeli zaslužiti več kot 340.000 evrov.
Pomoč najrevnejšim družinam za šolanje otrok naj bi povišal za četrtino. Minimalno plačo namerava dvigniti na 1398 evrov na mesec.
Spremembe se obetajo tudi na področju pokojnin. Upokojitvena starost naj bi se z 62 znižala na 60 let, zahtevana delovna doba pa naj bi bila 41 let. Francija bo tako ena od redkih držav, ki niža upokojitveno starost, Nemčija na primer namerava do leta 2030 upokojitveno starost dvigniti na 67 let.
Na davčnem področju naj bi od leta 2013 dohodke nad milijon evrov na leto obdavčili s 75-odstotno davčno stopnjo.
Bombončki za množice bodo dragi
Če bo Hollande vse našteto zares izvedel, bi seveda lahko povečal svojo priljubljenost, a bo račun za to izjemno visok, pravijo francoski in nemški analitiki.
Znižanje upokojitvene starosti bo državo na leto stalo okoli 4,5 milijarde evrov, povišanje dodatka za šolanje 400 milijonov evrov.
Hollande pravi, da bo z vsem naštetim ustvaril pogoje za rast. Ali bo to res pot iz krize, bo med prvimi ocenila bonitetna agencija Standard&Poor, ki namerava takoj po počitnicah spet oceniti stanje v Franciji.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.