"Nemška kanclerka in francoski predsednik sta ponovno izrazila podporo Italiji, ob zavedanju, da bi padec Italije pripeljal do neizogibnega padca evra, kar bi povzročilo zaustavitev procesa evropskega združevanja z nepredvidljivimi posledicami," so po srečanju voditeljev v Strasbourgu sporočili iz Montijevega urada.
Nemško-francoski dvojec naj bi ob tem izrazil polno zaupanje v prizadevanja italijanske vlade za stabilizacijo javnih financ in zagon gospodarske rasti.
Ministri italijanske tehnične vlade so danes razpravljali o varčevalnih ukrepih in strukturnih reformah. Prve ukrepe naj bi sprejeli v torek, šlo pa naj bi za znižanje stroškov države in uvedbo davka na nepremičnine.
Rehn: Nujno sprejeti ukrepe 'na vseh frontah'
Na obisku v Rimu se sicer mudi evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn. V nastopu v italijanskem parlamentu je poudaril, da se dolžniška kriza širi z obrobja v središče območja evra, zato je nujno potrebno brez odlašanja sprejeti ukrepe "na vseh frontah".
Evropski komisar je poudaril, da si ne zna predstavljati padca Italije, Italija je bila in bo ostala osrednji del območja z evrom. "Nikakor ne vidim padca evra, zagotovo ne," je še zatrdil. Je pa priznal, da so stroški zadolževanja Italije "zaskrbljujoči" ter da bo nezaupanje finančnih trgov zagotovo negativno vplivalo tako na finančni sektor kot tudi na realno gospodarstvo.
Ob tem je ocenil, da se Italija sooča z velikanskimi izzivi, saj so poleg ukrepov za stabilizacijo javnih financ potrebni tudi ambiciozni ukrepi za zagon gospodarske rasti, pri čemer bi bilo treba poskrbeti tudi za socialno pravičnost. Vseeno pa Rehn meni, da so ti cilji dosegljivi.
Kot pravi komisar, za ranljive članice območja evra, kot je Italije, ni alternative znižanju javnega dolga. Italijo je pozval, naj da finančnim trgom in državljanom "jasne znake z jasnim in ambicioznim načrtom reform ter natančno časovnico", da bi tako pomirila negotovost.
Rehn je nekoliko okrcal tudi Nemčijo, ki s svojimi jasnimi in nepopustljivimi stališči narekuje reševanje dolžniških težav evrskega območja in z nasprotovanjem večji vlogi Evropske centralne banke pri reševanju dolžniške krize ter uvedbi skupnih evropskih obveznic vnaša nov nemir na finančne trge.
Po Rehnovem prepričanju mora EU še naprej temeljiti na skupnostni metodi, v okviru katere se odločitve sprejemajo v evropskih institucijah s sodelovanjem vseh članic in ne zgolj omejenega kroga. "Nemčija je vsekakor zelo pomembna članica EU, ki ima ključno vlogo, a ne odloča sama," je zatrdil.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.