Tujina

Pačači bo kandidiral za predsednika

Bagdad/Kirkuk/Washington, 03. 06. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Adnan Pačači namerava kandidirati za položaj predsednika Iraka na volitvah prihodnje leto, v Iraku pa se nadaljuje nasilje.

Nekdanji iraški zunanji minister Adnan Pačači, ki se je v torek odrekel kandidaturi za začasnega predsednika Iraka, namerava kandidirati za položaj predsednika na volitvah, predvidenih za januar 2005. Pačači je v sredo za televizijsko mrežo CNN izjavil, da uživa podporo številnih sodržavljanov, zato mu je, kot je poudaril, posebni odposlanec ZN za Irak Lahdar Brahimi tudi ponudil položaj začasnega predsednika, ki pa se mu je nato odrekel. Pačači je tudi zanikal navedbe, da so ga na položaj želele postaviti ZDA.

Spopadi, napadi, žrtve…

V svetem iraškem mestu Nadžaf so se popoldne spopadli šiitski vojaki in ameriške sile. V središču mesta je močno pokalo, stresale so ga tudi eksplozije. Na stotine ljudi je med napadi panično bežalo na varno, podatki o morebitnih žrtvah pa še niso znani.

Napadi na ameriške vojake se nadaljujejo iz dneva v dan... (foto: Reuters)
Napadi na ameriške vojake se nadaljujejo iz dneva v dan... (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Neznanci so z več granatami napadli območje italijanskega veleposlaništva v Bagdadu, pri čemer sta bila po podatkih iraške policije ubita dva Iračana, trije pa so bili ranjeni. Na samo poslopje veleposlaništva ni padla nobena granata, je pa v njegovo bližino padlo kakih pet granat, dve granati sta padli tudi na bližnji trgovini, vendar pa nista eksplodirali. Agencija Reuters poroča o eni žrtvi. Stražar pred vrati veleposlaništva je povedal, da naj bi se ranilo šest ljudi, od tega trije otroci. Ranjene so odpeljali v bolnišnico, med potjo pa je eden zaradi težjih poškodb umrl.

Ali al Sistani
Ali al Sistani FOTO: Reuters

Ameriške sile in pripadniki Mahdijeve vojske, milice skrajnega šiitskega voditelja Moktade al Sadra, so se davi v Kufi v osrednjem delu Iraka znova spopadli. Po podatkih bolnišničnih virov so spopadi zahtevali pet smrtnih žrtev med Iračani, približno 15 jih je bilo ranjenih, med njimi je večina civilistov, tudi otrok.

Ameriški vojaki na iraških ulicah
Ameriški vojaki na iraških ulicah FOTO: Reuters

O žrtvah poročajo tudi iz Bakube, kjer sta bila v dveh ločenih incidentih ubita policist in varnostnik hčerke namestnika tamkajšnjega guvernerja, en varnostnik pa je bil ranjen. Ta je povedal, da so neznanci streljali na vozilo, v katerem sta varnostnika dekle, ki v incidentu ni bilo poškodovano, peljala na predavanje na tamkajšnji univerzi.

O incidentu poročajo tudi iz Kirkuka, kjer so neznani napadalci ubili tamkajšnjega urednika treh dnevnikov. Po besedah policije je Sahar Sad Edin Nuami umrl, potem ko so neznanci na njegovo vozili odvrgli granato, sicer pa so razmere v glavnem ameriškem vojaškem oporišču blizu Kirkuka po napadih v sredo zvečer umirile. V sredo zvečer so ga namreč pretresle silovite eksplozije. Po prvih podatkih napad ni terjal žrtev. Iraška policija je sporočila, da so bazo, ki je na območju letališča, napadli z raketami in granatami in da so zadeli skladišče orožja, zaradi česar je bilo celotno letališče v plamenih. Predstavniki ameriških sil so potrdili, da jim je ogenj uspelo pogasiti.

Rice: ZDA se niso vmešavale

Condoleezza Rice (foto: Reuters)
Condoleezza Rice (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Svetovalka za varnost ameriškega predsednika Georgea Busha Condoleezza Rice je zanikala navedbe, da naj bi se ameriška administracija vmešavala v imenovanje začasne iraške vlade. Kot je dejala, se je vsako jutro po telefonu pogovarjala z odposlancem ZN Lahdarjem Brahimijem, ki je vodil posvetovanja in sestavil seznam kandidatov, je dejala Riceova in dodala, da je za ZDA glavna naloga Iračanom zagotoviti svobodo, mir in volitve. Irak ima priložnost za drugačno prihodnost.

Powell: Iraška vlada ne bo imela pravice veta na vojaške operacije

Iraška prehodna vlada po 30. juniju ne bo imela pravice veta na vojaške odločitve sil pod ameriškim poveljstvom, čeprav bo takrat uradno konec okupacije, je dejal ameriški državni sekretar Colin Powell.

Prehodna vlada bo popolnoma suverena trdi Colin Powell (Foto: Reuters)
Prehodna vlada bo popolnoma suverena trdi Colin Powell (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Iz Pentagona so sporočili, da bo moralo več deset tisoč ameriških vojakov ostati v Iraku dlje od njihovega predvidenega datuma odhoda. V Iraku je trenutno okoli 138.000 vojakov ZDA.

Powell je dodal, da bo prehodna vlada v Iraku sicer popolnoma suverena in se bo lahko z Washingtonom sporazumela o tem, kako bo Irak sodeloval z zavezniškimi vojaškimi silami. "Možne so situacije, ko bomo morali posredovati, pri čemer se druga stran s tem ne bo strinjala, vendar pa včasih moramo posredovati, da se zaščitimo oziroma da uspešno opravimo nalogo," je Powell dejal v četrtkovem intervujuju za neko arabsko televizijo v Dubaju.

Njegova izjava je v nasprotju z izjavo britanskega premiera Tonyja Blaira, ki je napovedal, da bo Irak imel možnost veta na vojaške operacije, kakršna je bil ameriški napad na upornike v Faludži. Powell je v zvezi s tem dejal, da je malo verjetno, da bi se ponovili dogodki iz Faludže in da pričakuje da bodo konsenz, sodelovanje in usklajevanje vodilo prihodnjih odnosov z iraškimi oblastmi. "Nova vlada mora razumeti, da obstajajo mehanizmi tako na politični kot na vojaški strani, in da morata obe strani poznati načrte ene druge," je dejal Powell. Vsi načrti bodo združeni v enega, je dodal Powell in spomnil na Nemčijo in Korejo, ki sta v preteklosti imeli podobne sporazume z ameriškimi enotami na njunem ozemlju.

Al Sistani dal blagoslov prehodni iraški vladi

Adnan Pačači namerava kandidirati za predsednika Iraka
Adnan Pačači namerava kandidirati za predsednika Iraka FOTO: 24ur.com

Vplivni iraški šiitski voditelj, veliki ajatola Ali al Sistani je pozdravil torkovo oblikovanje prehodne iraške vlade in ji dal svoj blagoslov. Al Sistani je izrazil upanje, da bo vlada dorasla svojim pristojnostim in postavila dobrobit države pred vsem ostalim. Novega iraškega predsednika Gazija Mašala Adžila al Javerja pa je pozval, naj poskrbi za muslimane v Iraku in si prizadeva za njihove potrebe. Poudaril je, da Iračani ne bodo sprejeli nove vlade, če si ta v okviru Varnostnega sveta Združenih narodov ne bo prizadevala za polno iraško suverenost, če ne bo zagotovila varnosti po vsej državi in zaustavila kriminala, če Iračanom ne bo zagotovila javnih služb in omilila njihovega trpljenja ter če se ne bo resno pripravila na splošne volitve, ki so predvidene za prihodnje leto.

Al Sistani je sicer tudi menil, da prehodni vladi manjkajo legitimne volitve in da na sprejemljiv način ne predstavlja vseh segmentov iraške družbe in političnih sil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20