V dveh ameriških zveznih državah, Koloradu in Oregonu, se bije prava bitka med zagovorniki in nasprotniki označevanja gensko spremenjene hrane. Ti dve zvezni državi namreč resno razmišljata, da bi uvedli obvezno označevanje živil, ki vsebujejo gensko spremenjene organizme (GSO), kot ga poznamo v Evropi. V ZDA namreč to praviloma ni potrebno, saj so multinacionalke s spremembami zakonodaje dosegle, da se tovrstna hrana šteje med povsem običajna živila.
Ker računajo na padec prodaje in izgube, so se v kampanjo z vsemi topovi vključili velikani, kot je recimo Monsanto, ki velja za enega večjih zagovornikov gensko spremenjenih organizmov. Doseči želijo, da ideja o označevanju propade. Tudi zato, ker se na podobne pobude že pripravljajo tudi zagovorniki označevanja v drugih ameriških zveznih državah.
Medtem ko so v Koloradu zagovorniki označevanja do četrtka za kampanjo zbrali skoraj pol milijona evrov, so nasprotniki zbrali kar 11 milijonov.
Predstavnik kampanje, ki se bori za označevanje izdelkov, Larry Cooper, pravi, da preprosto ne vemo, kakšno hrano uživamo ter da kupujemo na slepo.
V Oregonu razlika ni tako velika. Podporniki so zbrali dobrih osem milijonov, nasprotniki pa skoraj pet milijonov.
Med donatorji, ki investirajo v kampanjo za preprečevanje označevanja, so se znašla velika imena kot so Pepsico, Kraft, General Mills, Hershey Company, Coca-Cola in Kellogg's.
Podporniki označevanje so prepričani, da imajo potrošniki pravico vedeti, kakšno hrano uživajo. Medtem pa so nasprotniki mnenja, da označevanje ni potrebno, če izdelek ne povzroča skrbi in tveganj za zdravje.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.