Izpustitev novinarja splitskega časnika Slobodna Dalmacija Josipa Jovića je od Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu zahteval predstavnik Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) za svobodo medijev Miklos Haraszti.
V pismu predsedniku Haaškega sodišča Theodoru Meronu se je dotaknil primerov vseh štirih hrvaških novinarjev, obtoženih nespoštovanja sodišča, ker so razkrili identiteto zaščitene priče. Poleg Joviča so ti novinarji še Marijan Križić, Stjepan Šešelj in Domagoj Margetić.
Svoboda tiska
"Popolnoma spoštujem institucijo zaščitenih prič, vendar menim, da bi moralo haaško sodišče delovati v skladu z načeli svobode tiska. Še zlasti menim, da bi haaško sodišče moralo spoštovati pravico javnosti do informacij, pa tudi interes javnosti po neovirani razpravi o preteklih zločinih in sedanjih voditeljih," je v pismu zapisal Haraszti.
Haraszti je poleg tega pozval Merona, naj amandmira pravilo poslovnika sodišča glede nespoštovanja sodišča na tak način, da bi se to pravilo nanašalo zgolj na uradnike, ki so dejansko izdali zaupne podatke.
Obtožen oviranja dela roke pravice
Jović je skupaj s Križićem obtožen, da je zavedno in namerno oviral izvajanje pravice, ko sta s Križićem konec leta 2000 objavila ime zaščitene priče in njegovo tajno pričanje na sojenju bosanskemu Hrvatu Tihomirju Blaškiču iz leta 1997. Šlo naj bi sicer za pričanje hrvaškega predsednika Stipeta Mesića.