Zaposlovanje otrok kot pomočnikov na domu je nesprejemljivo, zato so nujni skupni usklajeni ukrepi tako na nacionalni kot na svetovni ravni, s katerimi bi izkoreninili tovrstno zaposlovanje otrok, ob svetovnem dnevu boja proti otroškemu delu opozarja Mednarodna organizacija dela (ILO).
"Nujno je postaviti jasen zakonski okvir, da bi lahko opredelili, preprečili in izkoreninili zaposlovanje otrok pri pomoči na domu. Na tej podlagi bi tudi zagotovili dostojne delovne pogoje za tiste najstnike, ki lahko zakonito delajo," so poudarili v poročilu o otrocih kot pomočnikih na domu.
Po njihovih ocenah po svetu nudi pomoč na domu v neustreznih pogojih in razmerah, ki pogosto spominjajo na suženjstvo, kar 10,5 milijona otrok. Med njimi jih je 6,5 milijona starih med pet in 14 let. Več kot 70 odstotkov je deklic.
Papež: To je suženjstvo
O tem je danes spregovoril tudi papež Frančišek, ki je izkoriščanje otrok ostro obsodil. Opozoril je, da v revnih državah narašča število otrok, ki morajo delati, še posebej pa je izpostavil položaj mladih deklet.
"Na milijone mladoletnikov, še posebej mladih deklet, je žrtev tovrstnega prikritega izkoriščanja, ki pogosto vključuje tudi spolno zlorabo, slabo ravnanje in diskriminacijo," je zapisal papež.
Mednarodno skupnost je pozval, naj v boju zoper to "kugo", kot je poimenoval otroško delo, izvaja učinkovitejše ukrepe. Ob tem je papež opomnil, da se število otrok, ki morajo delati, nenehoma povečuje.
"To je suženjstvo," je papež dejal okoli 60.000 vernikom na redni tedenski splošni avdienci na Trgu sv. Petra. "Vsi otroci bi morali imeti možnost, da se igrajo, učijo, molijo in odraščajo znotraj svojih družin, v harmoničnem okolju, polnem ljubezni in vedrine. To je njihova pravica in naša dolžnost," je še dejal.
Pogosto so izpostavljeni tudi različnim vrstam nasilja
Otroci čistijo, pospravljajo, likajo, kuhajo, delajo na vrtu, hodijo po vodo, pazijo majhne otroke in skrbijo za starejše. Pogosto so oddaljeni od svojih družin, skriti pred javnostjo, močno odvisni od delodajalcev in izpostavljeni fizičnemu, psihičnemu in spolnemu nasilju. Veliko jih je vpletenih v trgovino z belim blagom.
Številne države tovrstnega dela otrok ne štejejo k oblikam otroškega dela zaradi zamegljenih odnosov z delodajalčevo družino, poudarja ILO. Otrok dela, a ga uradno ne štejejo za delavca, delodajalčeva družina pa ga, čeprav biva pri njej, nima za svojega člana.
Taka zakonska praznina prikriva izkoriščevalsko ureditev, v kateri je delovnik dolg, osebne svobode ni in delovne razmere so lahko tudi nevarne. Prikrit dejanski položaj, v katerem se znajdejo otroci, pa po opozorilu ILO onemogoča njihovo zaščito.
ILO poziva države, naj informacije in statistične podatke s tega področja zbirajo bolj natančno, da bi lahko ocenili pravo razsežnost problema. Vlade tudi poziva, da ratificirajo in spoštujejo konvenciji ILO, ki opredeljujeta spodnjo mejo starosti za vstop v zaposlitev oziroma prepoved najhujših oblik dela otrok.
Hkrati poudarja, da je pomoč na domu pomemben vir zaposlovanja, še zlasti za milijone žensk. Ena od konvencij ILO opredeljuje tudi dostojno delo za zaposlene v tovrstnih storitvah, ki naj jo države prav tako uporabijo v svojih prizadevanjih proti zaposlovanju otrok na obravnavanem področju.
Otroci v Sloveniji pogosto pomagajo staršem
Centri za socialno delo v Sloveniji v času gospodarske krize opažajo vse več primerov, ko otroci pomagajo svojim staršem pri njihovem poklicnem delu, tako na primer pri določenih storitvenih dejavnostih, kot je pleskanje, ali v kmetijstvu, je dejala sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Darja Kuzmanič Korva.
V okviru otroškega parlamenta pa so obravnavali pojav, ko otroci pomagajo staršem v podjetju, saj zaradi krize starši nimajo sredstev za zaposlitev delavcev, je dejala predsednica nacionalnega 23. otroškega parlamenta Ana Vilhelmina Verdnik.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.