Tujina

Otroška žepnina za kandidate

New York, 13. 09. 2007 08.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriške volitve lahko financirajo tudi otroci. Denar lahko prispeva vsak otrok, ki je starejši od dveh let.

Za politične kampanje v ZDA lahko prispevajo denar tudi mladoletniki. Po zakonu lahko za političnega kandidata prispeva denar vsak otrok, ki je starejši od dveh let, če je to storil prostovoljno, kar seveda zveni sila zabavno. Dejansko se lahko starši in skrbniki na tak način prek lastnih otrok izognejo zakonskim omejitvam o višini sredstev, ki jih lahko namenijo posameznemu kandidatu, poroča ameriški časopis USA Today.

Otroci, ki so starejši od dveh let, lahko nakažejo največ 2300 dolarjev posameznemu kandidatu. Problem nastane, ko je treba pojasniti, ali je njegova izbira res prostovoljna?
Otroci, ki so starejši od dveh let, lahko nakažejo največ 2300 dolarjev posameznemu kandidatu. Problem nastane, ko je treba pojasniti, ali je njegova izbira res prostovoljna? FOTO: Reuters

Časopis navaja primer 7-letnega Matthewa Mardirossiana in njegove 8-letne sestre Karis, ki sta za predsedniško kampanjo demokratskega senatorja Baracka Obame prispevala skupaj 4600 dolarjev. Otroka, ki sta komajda začela obvladovati abecedo in bosta morala čakati še desetletje za udeležbo v volitvah, naj bi bila torej dovolj politično osveščena, da sta si našla svojega priljubljenega politika.

Obama je otrokoma denar vrnil

Dejstvo, da sta njuna starša Obami prispevala enako vsoto, očeta Arija sploh ne moti in je dejal, da je bil otroški denar nakazan iz njunega posebnega sklada, s katerim upravljajo drugi ljudje. Volilni štab Baracka Obame je po novici denar otrokoma nemudoma vrnil in sporočil, da senator sprejema denar le od Američanov, ki so stari najmanj 16 let.

Obama je sporočil, da bo sprejemal denale od otrok, ki so starejši od 16 let
Obama je sporočil, da bo sprejemal denale od otrok, ki so starejši od 16 let FOTO: Reuters

V ZDA lahko posameznik kandidatu za predsednika nakaže le 2300 dolarjev, in ko premožnejši to mejo dosežejo, so potem kot kaže dobri tudi njihovi otroci. Ameriški šolarji so tako letos predsedniškim kandidatom nakazali skupno dva milijona dolarjev. Leta 2004 so šolarji za predsedniške kampanje nakazali 2,8 milijona dolarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Dejan Zupan 1
14. 09. 2007 12.39
Ma ne morem verjeti temu no, kako neumna je ameriška vlada no! Točno tako kot je Igor rekel, kako bodo lahko otroci razumeli politiko, če je še odrasli ne!
skorpyonka@email.si
13. 09. 2007 11.35
pa kam gre ta svet???? omg...
Ramzess
13. 09. 2007 10.31
Vse kar je prav in normalno na tem svetu, otroke vpletat v politiko, ki je še odrasli ne razumejo, tisti, ki pa mislijo, da jo razumejo, pa so itak v zmoti. Čez norost in pohlep ameriške politike je pa res ni, glede tega so na tem planetu monopolisti. Da jih ni sram, otrokom jemat denar. "Dejansko se lahko starši in skrbniki na tak način prek lastnih otrok izognejo zakonskim omejitvam o višini sredstev, ki jih lahko namenijo posameznemu kandidatu, poroča ameriški časopis USA Today." In kje so te zakonske omejitve, navzgor ali navzdol. Tole zveni bolj kot obveza kot ne. Pametni starši raje denar namenijo za šolanje otroka, kot pa za drakonsko politiko. Lepo da se Obama distanciral od ameriškega pohlepa, tako je tudi prav. Sramota, jemati denar tistim, ki nimajo še niti izobrazbe, kaj šele lastnih dohodkov. Po drugi strani pa gre tukaj večinoma za bogataše, ki si na tak način kupujejo privilegije in prostor in prednost za družino (v kriznih razmerah, da se razume). Kdaj se bodo američani končno zbudili? Absurdno.