Najhujša suša na severu Kitajske v zadnjih 60 letih utegne še zaostriti preskrbo s hrano na svetu. O suši poročajo iz osmih kitajskih provinc, v katerih običajno požanjejo več kot 80 odstotkov vsega žita na svetu. Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo s sedežem v Rimu (FAO) je danes v posebnem opozorilu zapisala, da je suša na Kitajskem "potencialno zelo resen problem", ki lahko ogrozi zimski pridelek pšenice.
'Položaj lahko postane kritičen'
Zaradi majhne količine padavin in tenke snežne odeje so namreč tla na severu Kitajske tako suha, da je ogrožena junijska žetev pšenice. "Položaj lahko postane kritičen," je opozorila organizacija FAO. Še posebej nevarno lahko postane, če se bo suša spomladi nadaljevala.
Cene še navzgor?
Suša na severu Kitajske utegne po ocenah FAO v prihodnjih mesecih še pospešiti rast cen pšenice. Januarja je bila pšenica na Kitajskem že za skoraj 16 odstotkov dražja kot pred letom dni, to pa vpliva tudi na stopnjo inflacije.
Svetovne cene hrane vrtoglavo navzgor
Svetovne cene hrane so se v letošnjem prvem mesecu povzpele na najvišje ravni, odkar jih je organizacija FAO pred 20 leti začela spremljati. Januarska rast cen za 3,4 odstotka v primerjavi z decembrom je bila že sedma mesečna rast zapored. "Nove številke jasno kažejo, da rast svetovnih cen hrane ne popušča," je dejal analitik pri FAO Abdolreza Abbassian. Visoke cene hrane povzročajo po njegovih besedah "velike skrbi". Prizadete so predvsem gospodarsko šibke države, ki morajo uvažati hrano, ter revne družine.
V Indiji potekajo protesti zaradi visokih cen hrane
V Indiji že potekajo protesti, na katerih ljudje opozarjajo na porast cen hrane. Med protestniki so tudi politiki in opozicija. "Če sem prej za zelenjavo porabila 100 indijskih rupij (približno 1,62 evra), zdaj za enako količino porabim od 250 do 300,“ je dejala protestnica. Neka druga ženska pa je dodala, da so pred časom živeli dobro in dostojno življenje, zdaj, z enako vsoto denarja, pa otrokom ne morejo več kupiti sadja in zelenjave.
Zanimivo je, da so cene mesa v Indiji ostale iste, vsa druga živila pa so se podražila. Zato se je nekaj sto ljudi zbralo v New Delhiju, kjer so izrazili nasprotovanje z višanjem cen hrane in inflacijo.
Stranka Indijski nacionalni kongres vodi politično koalicijo Združenega naprednega zavezništva (United Progressive Alliance, UPA), protestniki pa prav to zavezništvo krivijo, da je krivo za nevzdržne razmere v državi. Zato zahtevajo reforme, prav tako nadzor nad črnim trgom s hrano, na koncu pa tudi to, da UPA opravlja svojo nalogo pri kontroli cen.
Sicer so se v zadnjem času ljudje kar nekajkrat odpravili na ulice, saj se niso strinjali s podražitvijo goriv.
Kako je v Sloveniji?
Cene hrane in brezalkoholnih pijač so se v zadnjih štirih letih v Sloveniji zvišale bolj, kot so se v povprečju v celotni Evropski uniji, ugotavljajo v državnem statističnem uradu in dodajajo, da so razlogi za to različni.
V Sloveniji so se namreč omenjene cene od januarja 2007 do decembra 2010, merjeno s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se ga uporablja za primerjavo rasti cen v državah EU, zvišale za 17,3 odstotka, v evropski sedemindvajseterici pa za 12,5 odstotka. Merjeno s slovenskim indeksom cen življenjskih potrebščin se je sicer hrana v zadnjih štirih letih oziroma od januarja 2007 do januarja 2011 podražila za 22,4 odstotka, je še razvidno iz podatkov, ki jih je danes predstavila vodja sektorja za statistiko cen Ema Mišič.
Razlogi za višjo podražitev hrane v Sloveniji so različni. V obdobju 2007-2008 je glavni razlog uvedba evra v Sloveniji, ko so se cene približevale povprečju EU, v obdobju 2008-2009 je bila raven cen na vseh segmentih približno enaka, v obdobju 2009-2010 pa je nastopila precejšnja sprememba. "Cene hrane so v inflaciji ohranile precej visoko raven - se sicer znižajo, ampak ne za toliko, kot se znižajo ostale cene," je dejala Mišičeva in dodala: "Tu bi lahko rekli, da so ostali zaslužki trgovcev malo višji."
V zadnjem obdobju pa se čuti velik vpliv uvoznih cen, zato je težje oceniti, kje je glavni razlog za višanje cen hrane. "Malo boljšo sliko bo dal podatek za februar in marec," je povedala in dodala, da pa se bo pravo sliko glede vzrokov za dražjo hrano lahko dobilo šele konec leta 2011.
Ti podatki statističnega urada sicer prihajajo prav v času, ko se Slovenija sooča s podražitvami hrane. Januarja se je hrana že podražila, zaenkrat predvsem na račun konca akcij v trgovinah, medtem ko naj bi se s strani dobaviteljev napovedane podražitve hrane, kot je denimo kruh, bolj pokazalo v februarju, je pojasnila namestnica generalne direktorice statističnega urada Genovefa Ružić.
Tudi Mišičeva je dodala, da je zaenkrat še težko oceniti, v kolikšni meri se bodo napovedane podražitve prehrambenih izdelkov pokazale v inflaciji. "Če trgovci spustijo marže, lahko ostanemo na isti ravni, če pa se zadeva obrne v drugačno smer, pa lahko pride tudi do večjih povišanj, kot so jih napovedali sami proizvajalci," je dejala.
Skupno so se sicer cene življenjskih potrebščin v zadnjih štirih letih zvišale za 10,9 odstotka. Najmočneje so se podražila goriva in energija ter tobak - za 34,4 oziroma 29,9 odstotka. Pocenila pa so se najbolj storitve v menzah, za 64,2 odstotka, in prometna sredstva, predvsem avtomobili, in sicer za 25,6 odstotka.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.