Surovo obglavljenje britanskega humanitarnega delavca Alana Henninga, ki ga je umoril pripadnik skrajnežev samooklicane Islamske države "Džihadist John", še naprej odmeva. Henningov svak Colin Livesey je dejal, da britanska vlada ni naredila dovolj, da bi Henninga, ki je bil ugrabljen lani, ko je v bolnišnico sirske province Idlib skušal dostaviti zdravila in medicinsko opremo, rešila iz krempljev skrajnežev. Kot je dejal Livesey, je vlada več mesecev vedela, da je oče dveh otrok ugrabljen, zgodilo pa se ni nič. "Naša vlada ga je enostavno zapustila," meni.
Brat Henningove žene Barbare je islamske skrajneže v pogovoru označil za "izmečke najhujše vrste" in dodal, da upa, da "se jim bodo zgodile najhujše možne grozote".
Umor svojega svaka je po njegovem eden najbolj nesmiselnih zločinov te skupine. "Nobenega vzroka, nobene potrebe ni bilo, da so to storili. Tja je šel, da bi pomagal prebivalcem Sirije in njihovim otrokom, oni pa so ga ubili. Zakaj?" se sprašuje Livesey, ki pravi, da ni besed, ki bi opisale sovraštvo, ki ga zdaj čuti do pripadnikov te skrajne skupine.
Družina je sicer upala, da bodo Henninga izpustili, potem ko ga šeriatsko sodišče IS ni spoznalo za krivega vohunjenja. A so imeli skrajneži očitno druge načrte.
Njegova družina je po objavi posnetka obglavljenja sporočila, da so obupani in otopeli od bolečine, še posebej Henningova otroka, 15-letni sin Adam in 17-letna Lucy.
Islamski skrajneži medtem grozijo že z naslednjim obglavljenjem, britanski premier David Cameron pa je medtem namignil, da bi lahko zavezniki v boju proti IS spremenili taktiko, ko gre za talce islamistov. Doslej se je namreč ustvarjal vtis, da jim zanje ni prav veliko mar, zdaj pa Cameron trdi, da bodo uporabili vsa razpoložljiva sredstva, da jih rešijo.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.