
Svetovna zveza za cepiva in imunizacijo (Gavi) je sporočila, da do leta 2015 za svoje delovanje potrebuje 4 milijarde evrov. To bi ji omogočilo, da nadaljuje z zastavljenimi programi in da revnejšim državam dobavi tudi nova cepiva, med drugim proti driski in pljučnici. A vse bolj pogosto se pojavlja bojazen, da bodo donatorji zaradi finančne krize ustavili financiranje.
Veliko držav v razvoju je s tujo pomočjo zgradilo infrastrukturo, ki omogoča, da je kar 80 odstotkov otrok v najrevnejših državah cepljenih. Gavi je javno-zasebno združenje, ki združuje organizacije, kot je tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), hkrati pa tudi farmacevtska podjetja, ki izdelujejo cepiva. Zdaj se združenje trudi zagotoviti sredstva, ki bi omogočila dobavo novih cepiv 15 državam.
Vodja upravnega odbora Gavija Mary Robinson pravi, da imajo otroci pravico do zdravja. "Pride čas, ko je treba nehati govoriti in začeti delati. Iskreno upam, da bodo naši donatorji dali denar na mizo," je odločna. Pri tem dodaja, da brez dodatnih sredstev ne bo mogoče doseči zastavljenih ciljev.
Gavi ocenjuje, da bi lahko do leta 2015 zagotovil cepiva za 240 milijonov otrok, s čimer bi lahko preprečili okoli 4 milijone smrtnih primerov.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.