
V novih smernicah, ki jih je izdala britanska inštitucija Royal College of Paediatrics and Child Health (RCPCH) za otroke do 18 let, pojasnjujejo, da je glede na ugotovitve in dokaze nemogoče priporočiti, koliko časa bi lahko otroci glede na svojo starostno skupino preživeli pred zasloni in elektronskimi napravami, a vseeno je pomembno, kdaj otroci čas preživljajo pred zasloni.
Tako britanski strokovnjaki priporočajo, da se otroci izogibajo zaslonom vsaj uro pred spanjem, poroča BBC. Skupaj s smernicami so v znanstveni reviji BMJ Open medical journal objavili tudi poročilo z ugotovitvami.
V smernicah britanski pediatri predlagajo, da se starši, namesto da otrokom omejujejo ali prepovedujejo čas pred zasloni, osredotočijo na spodbujanje otrok, da prosti čas preživljajo aktivno, da se gibajo, družijo in dovolj spijo. Čas, preživet pred zasloni, namreč po njihovih ugotovitvah ni problematičen, težava pa nastane takrat, ko nadomesti tovrstne dejavnosti, ugotavljajo.

'Ni dokazov, da uporaba elektronskih naprav povzroča debelost in bolezni srca'
Do zdaj so čas, preživet pred zasloni, povezovali z debelostjo, motnjami duševnega zdravja, boleznimi srca in ožilja, ampak nikomur še ni uspelo neizpodbitno dokazati, da je čas, preživet pred zasloni, dejansko 'strupen' za otroke, trdijo v poročilu.
Russell Viner, avtor poročila, predsednik in profesor na londonskem inštitutu za otroško zdravje, opozarja, da moramo sprejeti, da so zasloni postali stalnica sodobnega načina življenja in da se ne moremo več vesti, kot da jih ni.
"Duha ne moremo zapreti nazaj v steklenico. Čeprav obstajajo negativne asociacije med uporabo zaslonov in motnjami v duševnem zdravju, motnjami spanja in slabo telesno pripravljenostjo, ne moremo biti prepričani, da gre za neposredno povezavo med temi dejavniki. Ni namreč jasno, ali več časa, preživetega za zasloni, povzroča te težave, ali so morda tisti, ki za njimi trpijo, le bolj nagnjeni k temu, da več časa tako preživijo," je pojasnil dr. Max Davie iz RCPCH.
Ostale smernice priporočajo omejitev uporabe elektronskih naprav
Smernice, ki jih je izdala britanska organizacija, se tako močno razlikujejo od smernic, ki so jih izdali druge tovrstne organizacije in strokovnjaki.
Ameriški pediatri (American Academy of Pediatrics) so tako denimo staršem leta 2016 namreč odsvetovali uporabo vseh elektronskih naprav za otroke do 18 mesecev. Svetovali so največ uro časa pred zaslonom na dan za otroke med dvema in petimi leti. Predlagali pa so tudi, da starši določijo stroge omejitve za uporabo elektronskih naprav za otroke od šest let starosti.
Leta 2017 je organizacija American Heart Association sporočila, da je zelo verjetno, da preživet čas pred zasloni vpliva na razvoj srčnih bolezni, in predlagala, da starši močno omejijo čas, ki ga naj otroci preživijo pred zasloni.

"Smernice ameriških organizacij preveč pokroviteljske in niso v koraku s časom"
A britanski strokovnjaki, ki so izdali poročilo, so tovrstne smernice kritizirali, saj naj le te ne bi temeljile na trdnih dokazih, ker do zdaj nobena raziskava neizpodbitno ne potrjuje, da je čas, preživet pred zasloni, škodljiv za otroke v katerikoli starostni skupini, in jih označili za preveč osredotočene na tveganja, namesto da bi priznavale tudi potencialne koristi uporabe digitalne tehnologije za namene izobraževanja in industrije.
Kot trdi vodja projekta Viner, so smernice ameriških organizacij namreč preveč pokroviteljske in niso v koraku s časom: "O sodobnih pametnih elektronskih napravah moramo razmišljati kot o novostih, kot so bile nekoč gledanje televizije, poslušanje radia ali branje knjig."
Namesto časovne omejitve uporabe elektronskih naprav britanski pediatri svetujejo, da si starši odgovorijo na vprašanja:
'Starši, nehajte skrbeti'
Kot je izpostavil dr. Max Davie, so pametni telefoni, računalniki in tablice lahko dober način za odkrivanje sveta, a se starši večkrat počutijo krive, če svojim otrokom dovolijo njihovo uporabo: "Staršem želimo sporočiti, da če je družina srečna in če so si odgovorili na vsa zgoraj navedena vprašanja, nadaljujte življenje in prenehajte skrbeti." Viner je dodal, naj starši premislijo tudi o svoji uporabi elektronskih naprav, če prekomerna uporaba teh negativno vpliva na njihovo vsakdanje življenje.

Še nekaj nasvetov iz smernic
Nove smernice vseeno odsvetujejo, da bi otroci uporabljali zaslone uro pred spanjem, saj je dokazano, da lahko tovrstna uporaba zaslonov moti spanje. Kot so zapisali, so nekatera podjetja zato razvila zaslone z nočnim načinom, a ni dokazano, da bi bili ti učinkoviti, zato uporabo tovrstnih naprav pred spanjem odsvetujejo. V poročilu staršem še svetujejo, da se z otroki pogovorijo o vseh vidikih uporabe elektronskih naprav in vzpostavijo pravila, da otroci med njihovo uporabo ne jedo in zato ne zanemarjajo ostalih aktivnosti. Prav tako svetujejo, da so skupni obroki lahko dobra priložnost za čas, preživet brez zaslonov. Če starši menijo, da otroci pretiravajo z uporabo elektronskih naprav, naj ukrepajo. Otrokom je treba razložiti tudi, da komunikacija na družbenih omrežjih ni nadomestek za pristne medčloveške odnose.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.