
Na Hrvaškem slavnostno praznujejo Marijino vnebovzetje, vendar pa se tudi na mašah, ki se jih je udeležilo več sto tisoč vernikov, ni dalo izogniti namigom o sporu med hrvaško Cerkvijo in predsednikom Stjepanom Mesićem.
'Veleizdajalec!'
Mesić in Cerkev sta že dolgo v slabih odnosih, v zadnjem času pa so se ti še poslabšali. Ne samo da so cerkveni dostojanstveniki pozivali k protestu proti predsedniku države, ampak so v uradnem glasilu zagrebške nadškofije Glas Koncila celo pisali, da je Mesić veleizdajalec. Urad predsednika je zato od Cerkve zahteval celo uradno opravičilo, vendar ga po poročanju hrvaških medijev nikoli ni dobil.
To je bil eden od glavnih razlogov, da se je Mesić nehal udeleževati slovesnih maš ob državnih praznikih. Tako ga na primer ni bilo na maši ob dnevu državnosti, pa tudi ne na maši za domovino ob dnevu domovinske hvaležnosti. Vojni ordinarij Juraj Jezerinac se je na to odzval že med omenjeno mašo z besedami, da je prisostvovanje na takšnih slovesnostih več kot samo protokolarno dejanje in da daje vedeti, da Hrvaška spoštuje moralne in duhovne vrednote.
Jezerinac se je po pisanju hrvaških medijev sicer še posebej specializiral za žaljenje predsednika, pri čemer rad recitira pesmi Marka Perkovića Thompsona, znanega po pretirano nacionalističnih in rasističnih besedilih. Lani je Mesić celo pozval hrvaško duhovščino, naj se odzove na njegovo branje pesmi, ki so polne sovraštva, česar mu Jezerinac nikoli ni oprostil.
'Križe bomo postavili še tam, kjer jih do zdaj ni bilo!'
Spor je šel še dlje. Mesić je pred dnevi vse javne institucije pozval, naj iz javnih prostorov umaknejo vse verske simbole. "V vojski, kjer so tako judje, muslimani, katoliki, protestanti in ateisti, ne morejo biti razobešeni simboli samo ene verske ustanove,“ je prepričan. Po njegovih besedah v pravni državi verski simboli spadajo izključno v cerkve in kapelice.
Vendar pa se vsi ne strinjajo z njim. "Naj Mesić umakne križ iz svoje pisarne, v naših pa bo ostal, dokler bo to dopuščal zakon,“ je sporočilo večine policistov, ravnateljev šol, županov in drugih. V nekaterih občinah so celo sami župani zahtevali postavitev razpel v pisarne. Predsednikov poziv k umiku verskih simbolov pa je nekatere celo tako razkažil, da so sporočili: "Postavili jih bomo tudi tja, kjer jih do zdaj ni bilo!“
'Osvobodi nas strahu pred križi'
Tudi na današnjih slovesnostih spor ni šel mimo neopazno. Zagrebški nadškof, kardinal Josip Bozanić na osrednji maši v Mariji Gorici sicer ni neposredno izpostavil predloga o umiku verskih simbolov, je pa povzel besede papeža Benedikta XVI., da izključevanje vere iz javnega življenja onemogoča resnični napredek človeštva.
Podobno je namignil splitsko-makarski nadškof, monsinjor Marin Barišić, ki je devico Marijo prosil, naj "nas osvobodi strahu pred križem v javnih prostorih naše domovine in družbe“.
Na Hrvaškem je sicer po grobih ocenah okrog 85 odstotkov krščenih katolikov, s čimer se uvršča v sam vrh lestvice najbolj religioznih evropskih držav.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.