Zaostrena pravila o zapori perutnine na ogroženih območjih v Evropski
uniji kot enem od ukrepov za preprečevanje širjenja ptičje gripe so
danes objavljena v uradnem listu EU. Ukrepe je v četrtek potrdil odbor za prehransko verigo in živalsko zdravje, v petek pa še Evropska komisija. Države članice so ustrezne ukrepe dolžne sprejeti takoj, o njih pa nemudoma obvestiti tudi Bruselj.
Pravila med drugim določajo, da je na območjih z večjo možnostjo za pojav ptičje gripe prepovedano zadrževanje perutnine na prostem. Pristojne oblasti ga lahko izjemoma dovolijo, vendar le, če sta voda in piča živalim zagotovljeni v zaprtem prostoru, ki ne privablja divjih ptic in ne omogoča njihovega stika s hrano.

Prav tako morajo rejci zagotoviti, da so vodni rezervoarji za perutnino na prostem ustrezno zaščiteni pred divjimi vodnimi pticami. Perutnina ne sme dobiti vode iz vodnih rezervoarjev, do katerih imajo dostop divje ptice, razen če voda ni predhodno obdelana, je jasno zapisano v pravilih.
Na lovu na ptice je prepovedana uporaba ptic za vabo, nadalje določajo pravila. Ptice za vabo se smejo uporabljati le v primerih privabljanja divjih ptic za testiranje, pa še to le pod nadzorom oblasti, določajo pravila, s katerimi je začasno prepovedano vsakršno razstavljanje perutnine in ptic na razstavah ali kulturnih dogodkih, razen z dovoljenjem.
V uradnem listu so objavljeni še ukrepi za zaščito ptic v živalskih vrtovih Unije, med katerimi je tudi možnost cepljenja ptic, za katere ptičja gripa predstavlja večjo nevarnost. Tudi ti ukrepi so bili sprejeti konec tedna, z njimi pa je EU nadgradila že prej sprejete ukrepe za preprečevanje širjenja ptičje gripe v EU.
Med temi ukrepi starejšega datuma so tudi ukrepi za ločevanje domače perjadi in divjih ptic, še posebej selivk, za katere se domneva, da ptičjo gripo tudi prenašajo. EU se je na izbruh ptičje gripe odzvala tudi s prepovedjo uvoza iz prizadetih držav (Turčija, Romunija, Rusija, zdaj Hrvaška) oziroma prepovedjo trgovine (Grčija, ki je kot članica del notranjega trga).