Primeri ošpic so se v Evropi med 2017 in 2018 potrojili, zabeleženih je bilo kar 82.596 primerov, kar predstavlja najvišjo številko v zadnjem desetletju, kažejo podatki Svetovne zdravstvene organizacije.
V lanskem letu so največ primerov zabeležili v Ukrajini in sicer kar 53,218 oziroma desetkrat več kot v Srbiji, ki se je znašla na drugem mestu po številu okuženih. Delež cepljenih otrok se je v zadnjih letih v Ukrajini zmanjševal, tudi zaradi konflikta z Rusijo.
V Evropi se je povečalo tudi število smrtnih žrtev. Če so ošpice leta 2017 zahtevale 42 življenj, se je to število leta 2018 povečalo na 72. Povečanje števila okuženih lahko pripišemo premajhni precepljenosti v nekaterih evropskih državah, kljub temu pa se na splošno stopnja precepljenosti počasi izboljšuje. A Zsuzsanna Jakab iz WHO opozarja, da "slika 2018 jasno kaže, da trenutna stopnja napredka poviševanja imunizacije ne bo zadostovala za preprečitev kroženja ošpic".
Prvo učinkovito zdravilo proti ošpicam so razvili v 60. letih prejšnjega stoletja. Pred tem so letno povzročile približno 2,6 milijona smrti po vsem svetu, kažejo podatki WHO. Zatem se je število smrti močno zmanjšalo, v številnih državah razvitega sveta so ošpice veljale za bolezen preteklosti. Leta 2017 je zaradi te izjemno nalezljive bolezni umrlo 110.000 ljudi, večinoma otrok, mlajših od petih let.
A zaradi vse večjega nasprotovanja cepivu in gibanja proti cepljenju, ki sicer po trditvah strokovnjakov temelji na 'lažni znanosti' in teorijah zarote, ki se širijo po družbenih omrežjih, se zadnja leta tudi v razvitih državah sveta število primerov ošpic povečuje. Virus ošpic je eden izmed najbolj nalezljivih bolezni, ki jih poznamo. Oseba, okužena z virusom, lahko zgolj zakašlja v sobi in nato odide, pa bi se lahko še več ur zatem necepljena oseba okužila.
'Kot bi vrgel vžigalico v pločevinko bencina'
O številnih primerih ošpic to zimo poročajo tudi iz desetih ameriških zveznih državah. Najhuje je v Washingtonu, v okrožju Clark County, kjer so samo od začetka januarja zabeležili 50 primerov, večinoma gre za otroke, mlajše od desetih let. Clark County ima sicer eno najnižjih stopenj precepljenosti v Washingtonu - cepljenih je zgolj 78 odstotkov otrok. V številnih ameriških zveznih državah se namreč starši lahko odločijo, da ne bodo cepili svojega otroka tudi iz nezdravstvenih razlogov, kot so verski ali celo 'filozofski' razlogi.
Da bi preprečili izbruhe ošpic, bi precepljenost prebivalstva po mnenju strokovnjakov morala znašati 93 odstotkov. "Če imamo populacijo, ki ni cepljena, je kot bi vrgel vžigalico v pločevinko bencina," pravi dr. Alan Melnick, iz direktorata za javno zdravje Clark County. "Ošpice so izjemno nalezljive. Če je nizka precepljenenost prebivalstva in se pojavi primer ošpic, se bodo razširile kot požar," je dejal za Washington Post.
Konec januarja so tu razglasili izredno stanje, predvsem zaradi zaskrbljenosti, da se bo stanje hitro še poslabšalo in ušlo izpod nadzora.
Na Madagaskarju okuženih več deset tisoč ljudi
Z najhujšim izbruhom ošpic v zadnjih desetletjih se soočajo na Madagaskarju, kjer se je od oktobra lani okužilo že 50.000 ljudi, umrlo je že 300 ljudi, med njimi večinoma otrok.
Ošpice so prizadele tudi družino Hasine Raharimandimby, ki je konec januarja zaradi ošpic izgubila tri otroke. Umrli so zgolj nekaj dni po okužbi. Hasina pravi, da jih je želela cepiti, a cepivo ni bilo dostopno: "Težko je, zagrenjena sem. Ne moreš vedno preprečiti smrti, a matere bi morale storiti vse kar lahko, da zaščitijo svoje otroke," je dejala za CNN.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.