Libija je s Francijo v četrtek sklenila 168 milijonov evrov vreden orožarski posel za nakup protitankovskih raket, je sporočil predstavnik Tripolija. Kot je pojasnil vir, gre za prvi tovrsten posel, odkar so evropske države leta 2004 odpravile embargo na prodajo orožja Libiji.
Pogodbo o nakupu orožja sta sklenila vlada v Tripoliju in največji izdelovalec vodenega orožja na svetu, MBDA, ki je v lasti britanske družbe BAE Systems, evropskega letalskega in oborožitvenega koncerna EADS in italijanske Finmeccanice. Libija je poleg tega podpisala še ločeno pogodbo z EADS o nakupu radijskega komunikacijskega sistema tetra v vrednosti 128 milijonov evrov.
Sin libijskega voditelja Moamerja Gadafija, Sejf al Islam Gadafi, je v pogovoru za francoski Le Mond v sredo razkril, da je bil v pogajanjih o izpustitvi petih bolgarskih medicinskih sester in palestinskega zdravnika ključen orožarski posel s Francijo. Kot je dejal, gre za prodajo francoskih protitankovskih raket v vrednosti 100 milijonov evrov Libiji in dogovor o skupni francosko-libijski proizvodnji vojaške opreme.
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy, ki je Tripoli obiskal le dan po izpustitvi šestih zdravstvenih delavcev, je Gadafijeve navedbe še isti dan zanikal.
Po besedah Sejfa al Islama Gadafija naj bi sicer poleg orožarskih pogodb s Francijo izpustitev zdravstvenih delavcev omogočil tudi dogovor med Libijo in Veliko Britanijo, po katerem naj bi v zameno za izpustitev London Tripoliju izročil nekdanjega libijskega tajnega agenta Abdelbaseta Alija Mohameda al Megrahija, ki je bil obsojen zaradi bombnega napada na letalo PanAm nad škotskim mestom Lockerbie leta 1988, v katerem je umrlo 270 ljudi.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.