Grozljiv strelski pohod na šoli Sandy Hook je spet obudil razprave o razširjenosti strelnega orožja v ZDA. Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je dejal, da je vprašanje orožarskega nasilja v ZDA zapleten problem, ki zahteva celovito rešitev. Carney je potrdil, da se bo predsednik Barack Obama v prihodnjih dneh in tednih srečeval s predstavniki policij in strokovnjaki za duševne bolezni.
Obama je v nedeljo na žalni slovesnosti v Newtownu dejal, da bo uporabil vso moč, ki mu jo daje položaj, da zaščiti otroke pred tovrstnim nasiljem. "Tega ne moremo več prenašati. Nekaj moramo storiti. Nimamo izbire," je dejal Obama in posebej izpostavil pokole v Aurori v Koloradu, sikhovskem templju v Milwaukeeju, Oregonu in Newtownu. "Ali smo res pripravljeni žrtvovati otroke za svobodo?" je dejal predsednik in prvič posredno namignil, da se obetajo ukrepi proti razširjenosti orožja v ZDA.
Orožarski lobi potihnil
Orožarski lobi je v prvih dneh po pokolu potihnil, Nacionalna orožarska zveza (NRA) pa je ugasnila strani na Facebooku in Twitterju. Vendar pa je to bolj ali manj običaj po takšnih tragedijah. NRA se bo spet oglasil, ko bo uvodni šok po pokolu minil in se bo začela resna razprava o omejitvah pravice do orožja. Zagovorniki pravice do orožja to štejejo za svoboščino, ki jo zagotavlja drugi amandma k ustavi. Soglasja o tem, ali ta amandma zagotavlja le pravico do upora proti tiranski vladi, tuji ali domači, ali tudi pravico vsakega posameznika, da ima orožje, ni.
"NRA, sramota"
Za zdaj se oglašajo večinoma tisti, ki podpirajo omejitve, in še to le demokrati. Med njimi sta celo senatorja iz Virginije Mark Warner in iz Zahodne Virginije Joe Manchin, ki sta med redkimi demokrati, proti katerima NRA doslej ni vodil kampanje. Oba podpirata pravico do orožja, zdaj pa menita, da bi bila obnovitev prepovedi polavtomatskega orožja, ki je potekla leta 2004, smiselna.
Demokratska senatorka Dianne Feinstein iz Kalifornije je zagotovila, da bo naslednje leto predlagala prepoved t. i. "napadalnega orožja".
Za nasprotnike orožja to ni dovolj in zahtevajo hitre ukrepe, saj jih izkušnje učijo, da je treba železo kovati, dokler je vroče. Newyorški župan Michael Bloomberg se je obkrožil z žrtvami orožarskega nasilja in sorodniki ter Obamo javno pozval, naj si prizadeva za ostrejše zakone. "Če to ne bo dovolj, potem res ne vem, kaj se še mora zgoditi," je dejal Bloomberg.
Več sto ljudi je v petek protestiralo pred sedežem NRA v Washingtonu. Vzklikali so: "NRA, sramota."
Adam Lanza je pobijal s civilnim modelom vojaške puške M-16, predelanim iz avtomatske v polavtomatsko. Puška je bila last njegove mame. Lovci in rekreativni strelci, ki tvorijo večino lastnikov orožja v ZDA, česa takšnega po mnenju demokratov res ne potrebujejo.
Prepoved polavtomatskega orožja je sicer največ, na kar lahko računajo nasprotniki orožja v ZDA. Po zadnji anketi časopisa Washington Post in televizije ABC, izvedeni po pokolu v Newtownu, se za to zavzema 54 odstotkov Američanov. Vendar pa je 70 odstotkov Američanov proti, da bi prodajo orožja omejili le na policiste.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.