Florence je včeraj dvakrat pridobila na moči - najprej je dobila oznako orkan tretje, nato še orkan četrte stopnje. Oblasti na območju Južne Karoline, Severne Karoline in Virginije se zato pripravljajo na evakuacijo. Bojijo pa se, da lahko Florence povzroči ogromno škode tudi v notranjosti, ne samo na prioblanem območju, ki ga bo po trenutnih projekcijah sicer dosegel v petek popoldne po našem času.
Ljudje na ogroženih območjih hitijo s kopičenjem zalog
Tudi zaradi lanske krute lekcije, ko so oblasti podcenjevale moč orkana Maria, ki je nato opustošil široko območje, med drugim Portoriko, kjer posledice na infrastrukturi še vedno niso odpravljene.
Ljudje na območju, kamor naj bi zašla Florence, hitijo s kopičenjem zalog, na družbenih omrežjih so se pojavile fotografije praznih trgovinskih polic, na bencinskih črpalkah so dolge vrste, ljudje namreč množično zapuščajo območja, kjer je napovedano najhujše, čeprav bi lahko orkan še spremenil smer.
Prav tako prebivalci hitijo s pritrjevanjem vsega, kar bi lahko odnesel veter, ki že piha s hitrostjo okoli 120 kilometrov na uro. V Charlstonu v Južni Karolini so na varno umaknili tudi nekaj spomenikov in drugih zanimivih skulptur, med njimi znano "kravo mlekarico" (Coburg Dairy Cow).
V štirih državah razglasili izredne razmere, poleg vetra se bojijo tudi poplav
Raziskovalci, ki so se že odpravili tudi v središče nevihte, se bojijo, da bo Florence z vso močjo treščila na obljudena območja, zato so oblasti že vpoklicale pripadnike nacionalne garde.
V Južni in Severni Karolini, Virginiji in Marylandu so razglasili izredne razmere, kar zveznim državam omogoča dostop do sredstev iz posebnega sklada.
Napovedujejo, da bodo najprej nastopile močne nevihte in siloviti vetrovi, v nadaljevanju pa se bojijo predvsem močnega dežja, ki bi naslednji teden lahko povzročil uničujoče poplave tudi izven držav, v katerih so razglasili izredne razmere.
"To bo nevihta, od katere si ne bomo opomogli v nekaj dneh, potrebno bo dolgoročno okrevanje" je opozoril Jeff Byard, zvezni administrator za pomoč v kriznih razmerah.
Florence bi lahko bila najhujši orkan, ki je območje zadel v zadnjih 60 letih. Leta 1954 so nalivi in veter opustošili stavbe in plovila na območju kraja Swansboro.
Kam bo zavila Florence?
Florence se je v bližini Zelenortskih otokov razvila v začetku septembra kot tropska nevihta, katere moč zdaj torej strmo narašča po petstopenjski Saffir-Simpsonovi lestvici. "V središču orkana se je zračni tlak znižal do 944 hektopaskalov, okrog očesa orkana pa veter piha s hitrostjo 225 kilometrov na uro. Okrepljena Florence se sedaj s hitrostjo 21 kilometrov na uro pomika proti jugovzhodu Združenih držav Amerike. Ker tropski cikloni delujejo kot velikanski toplotni stroji, ki energijo dobivajo z izhlapevanjem vode iz zelo toplih morij, sprostijo pa jo ob kondenzaciji vodne pare v kapljice, se pričakuje, da se bo Florence nad zelo toplim Atlantskim oceanom še nekoliko okrepila in v naslednjih 36 urah lahko prerasla celo v orkan najvišje stopnje z vetrovi, ki pihajo s hitrostjo nad 250 kilometrov na uro," razlaga naš hišni prognostik Rok Nosan.
Kot dodaja, je natančna pot orkana trenutno sicer še nekoliko negotova: "Njegovo oko bo po trenutnih napovedih najverjetneje doseglo Severno Karolino v petek popoldne po našem času, vendar se bo zaradi pomika orkana proti severozahodu območje z orkanskimi vetrovi razširilo, kar pomeni, da bo prizadeto širše območje. Glavno nevarnost bo poleg vetra verjetno predstavljala tudi količina padavin, ki bi lokalno lahko dosegla ali celo presegla 1000 litrov na kvadratni meter, kar je več, kot jih lani v Mariboru padlo v celem letu skupaj. Tako velika količina padavin bi lahko povzročila strašanske poplave v Severni in Južni Karolini ter v Virginiji. Ob vsem tem se pričakuje tudi visoke valove na obali, ki bi lahko ob stiku orkana s kopnim dosegali višino do 14 metrov."
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.